Meciurile
zilei

INTERNATIONAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2026  »  FRANȚA - COTE D'IVOIRE

Didier Deschamps, iritat: „Un semnal de alarmă, dacă mai aveam nevoie. Nu există scuze”

„Cocoșii” Franței, cu capetele plecate după 1-2 cu ivorienii / Foto: Imago
„Cocoșii” Franței, cu capetele plecate după 1-2 cu ivorienii / Foto: Imago

Articol de - Publicat vineri, 05 iunie 2026 08:29 / Actualizat vineri, 05 iunie 2026 09:40

Selecționerul Franței, Didier Deschamps, a comentat eșecul suferit joi seară în amicalul pre-Mondial cu Cote D'Ivoire (1-2).

Chiar dacă au condus la pauză cu 1-0, prin golul lui Cherki (min. 45), francezii au avut probleme cu apărarea foarte bine articulată a ivorienilor de la bun început. Lipsa de idei s-a menținut și în partea a doua, dar de data aceasta oaspeții au profitat de „impotența” jucătorilor lui Didier Deschamps și au lovit de două ori.

Guela Doue, fundaș la Strasbourg, a egalat scorul pe tabelă în minutul 53. Iar Amad Diallo, atacantul lui Manchester United, a închis-o când toată lumea părea să se împace cu o remiză (min. 84), spre iritarea selecționerului francez Didier Deschamps.

Didier Deschamps dă vină pe numeroasele schimbări operate: „N-au ajutat”

„Este o înfrângere, nu e niciodată plăcută, chiar dacă am făcut niște lucruri bune, mai ales în prima repriză. A fost mai dificil în repriza a doua. Numeroasele schimbări nu au ajutat, a fost mai puțină coeziune decât la titulari. Vom înfrunta un adversar similar pe 16 iunie, Senegalul”, a comentat Deschamps.

Apoi a devenit categoric: „Nu există scuze. Când echipele africane joacă împotriva Franței, sunt extrem de motivate. Au adus multă forță fizică în joc. Și noi am făcut greșeli. Am «închis» târziu la al doilea gol, în special”.

Didier Deschamps: „Nu voi reacționa exagerat”

Pentru Deschamps „era important să văd cât mai mulți jucători la lucru. Dar nu toți au putut fi folosiți în seara asta. Oricum, e un semnal de alarmă, dacă mai aveam nevoie de unul. Nu voi reacționa exagerat, așa cum nici nu m-aș fi lăsat dus de val dacă am fi câștigat. E un pas, și nu neapărat unul pozitiv, pentru că e o înfrângere”.

În ultimele zile au fost tensiuni în cantonamentul Franței. Reprezentanții jucătorilor s-au contrat cu șefii Federației (FFF) pe tema primelor de la Cupa Mondială și a biletelor pe care fiecare component al lotului ar trebui să le primească pentru a-și putea invita familia și prietenii la meciuri.

Citește și:
Cum arată „16-imile” de la Campionatul Mondial » Norocoasa Argentina + Se conturează un mare șoc în „optimi”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Cum arată „16-imile” de la Campionatul Mondial » Norocoasa Argentina + Se conturează un mare șoc în „optimi”
Ivana Knoll a remarcat un singur fotbalist de la Cupa Mondială: „Îmi place cu adevărat de el”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Ivana Knoll a remarcat un singur fotbalist de la Cupa Mondială: „Îmi place cu adevărat de el”
Transfer-surpriză: Alexi Pitu a semnat în Superliga și va juca în alb-roșu!
Superliga
Transfer-surpriză: Alexi Pitu a semnat în Superliga și va juca în alb-roșu!
Pierdere uriașă: U Cluj rămâne fără Jovo Lukic! Câți bani aduce bosniacul în Superliga
Superliga
Pierdere uriașă: U Cluj rămâne fără Jovo Lukic! Câți bani aduce bosniacul în Superliga
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Profit.ro
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează