INTERNATIONAL  »  EURO 2012  »  BOSNIA - ROMÂNIA, SÎMBĂTĂ, 20:15 PROTV, LIVETEXT PE GSP.RO

Nu joacă Mutu în Bosnia? Fără el, avem doar o victorie în meciurile importante

Mutu este în pericol să rateze meciul de la Zenica

Articol de GSP - Publicat joi, 24 martie 2011 00:00 / Actualizat joi, 24 martie 2011 14:25

De la debutul său în echipa naţională, pe 29 martie 2000 în Grecia - România 2-0, Mutu a lipsit de la 49 de meciuri ale "tricolorilor". În lipsa lui, România a cîştigat doar un meci oficial în care succesul era imperativ: 2-0 cu Ungaria, în preliminariile CM 2002.

Cu toate că a revenit printre "tricolori" după o pauză de 17 luni, Adrian Mutu ar putea rata partida din Bosnia din cauza unei viroze. Ce ar însemna asta pentru "naţionala" lui Lucescu jr.? Cifrele confirmă că absenţa sa a fost decisivă în ultimele campanii. În 2004, imediat după suspendarea lui Mutu pentru episodul "Chelsea", "naţionala" a obţinut doar o remiză în Armenia (1-1), care, la final, avea să conteze decisiv în ratarea calificării la Mondialul din 2006.

Patru ani mai tîrziu, tot fără Mutu, "tricolorii" au pierdut cu Lituania pe teren propriu (0-3), iar în aprilie 2009 au fost învinşi şi în Austria (1-2). Cele două eşecuri au lăsat România acasă pentru Campionatul Mondial din Africa de Sud.

Ce meciuri importante a ratat Mutu
17 iunie 2000: ROMÂNIA - Portugalia 0-1 (Euro 2000)
24 martie 2001: ROMÂNIA - Italia 0-2 (prel. CM 2002)
2 iunie 2001: ROMÂNIA - Ungaria 2-0 (prel. CM 2002)
17 noiembrie 2004: Armenia - ROMÂNIA 1-1 (prel. CM 2006)
26 martie 2005: ROMÂNIA - Olanda 0-2 (prel. CM 2006)
6 septembrie 2008: ROMÂNIA - Lituania 0-3 (pre. CM 2010)
1 aprilie 2009: Austria - ROMÂNIA 2-1 (prel. CM 2010)
5 septembrie 2009: Franţa - ROMÂNIA 1-1 (prel. CM 2010)
3 septembrie 2010: ROMÂNIA - Albania 1-1 (prel. CE 2012)
7 septembrie 2010: Belarus - ROMÂNIA 0-0 (prel. CE 2012)
9 octombrie 2010: Franţa - ROMÂNIA 2-0 (prel. CE 2012)

Palmaresul "naţionalei" cu şi fără Mutu demonstrează cît de important e fotbalistul. În lipsa "Briliantului", "tricolorii" au pierdut 30,6% din partidele disputate, în timp ce atunci cînd "decarul" s-a aflat pe gazon, în doar 26,8% dintre jocuri au fost învinşi. Mai mult, în cele 39 de partide oficiale în care Mutu a evoluat, doar 9 s-au încheiat cu înfrîngerea României. Adică numai 23% dintre acestea.