INTERNATIONAL  »  EURO 2012  »  CM 2014

Se anunţă vremuri grele » Adversarele României pentru CM2014 au defilat ieri

Olandezii au făcut spectacol cu San Marino Foto: telegraaf.nl

Articol de - Publicat sambata, 03 septembrie 2011 00:00 / Actualizat sambata, 03 septembrie 2011 02:04

România stă foarte prost în preliminariile pentru Euro 2012, unde ocupă locul 4 şi are şanse minime de calificare. Calificările pentru următorul mondial se anunţă şi ele foarte dificile.

Chiar dacă are ca obiectiv calificarea la Euro 2016, Victor Piţurcă nu renunţă aşa uşor la ediţia de anul viitor, dar nici la Mondialul din 2014. Cu ocazia meciurilor de ieri, selecţionerul poate să îşi facă o imagine şi despre adversarele din preliminariile viitoare.

OLANDA - San Marino 11-0 Click pentru VIDEO!
"Batavii" au făcut spectacol cu San Marino, cîştigînd cu un umilitor 11-0. Van Persie a reuşit patru goluri, Sneijder şi Huntelaar cîte o dublă, în timp ce Heitinga, Kuyt şi Wijnaldum s-au mulţumit doar cu un gol.

TURCIA - Kazahstan 2-1 Click pentru VIDEO!
Otomanii au reuşit să cîştige în faţa Kazahstanului în prelungiri şi cu un om mai puţin. Yilmaz a deschis scorul în 31, în timp ce Konysbayev a egalat în 55. Yilmaz a ratat şi un penalty, Inan a fost eliminat în prelungiri, dar vedeta Arda Turan a rezolvat situaţia, marcînd în minutul 90+6.

UNGARIA - Suedia 2-1 Click pentru VIDEO!
Vecinii noştri au făcut un meci memorabil în faţa Suediei lui Zlatan Ibrahimovici. Două finaluri excelente de repriză i-au asigurat Ungariei 3 puncte importante. Szabics a deschis scorul în minutul 44, Wilhelmsson, fostul coleg al lui Mirel Rădoi la Al Hilal, a egalat în 60, în timp ce Rudolf a adus victoria gazdelor în ultimele secvenţe ale partidei.

Slovenia - ESTONIA 1-2
Estonienii au dat piept azi cu un mai cu Sloveni, conducînd o bună perioadă din meci după penalty-ul transformat de Vassiljev. Matavz a egalat în minutul 78, dar în doar 3 minute Purje i-a readus pe baltici în avantaj.

ANDORRA - Armenia 0-3
Andorra, cel mai slab adversar al României din următoarele preliminarii, a cedat pe teren propriu în faţa Armeniei, scor 0-3.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Louis Munteanu, „aroganță” la microfon: „Ei doi de la FCSB n-au cum să fie inteligenți ca mine”
„M-ai sunat să faci mișto?” » Gigi Becali, supărat. Nu i-a convenit egalul cu CFR Cluj: „Am greșit că l-am impus pe el în echipa de start”
Trupul lui Gheorghe Mulțescu va fi depus la Muzeul CS Dinamo » Soția dezvăluie de ce nu poate să-l înmormânteze unde și-ar fi dorit

„Din cauza nevestelor, se certau și ei” » Camaradul lui Cornel Dinu povestește un conflict intim de la Dinamo și face dezvăluiri IREALE: „Am condus 4 ani fără permis! Bântuiam prin camere cu sticle de vin, fetele țipau”

A urcat pe scena de la Vocea României și nimeni nu și-a dat seama că e fiul legendei sportului românesc