INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PORTUGALIA - SPANIA 0-0, 2-4 LA PENALTY-URI

VIDEO 19 milioane de emoţii » Mai mult de trei sferturi dintre telespectatorii spanioli au urmărit semifinala cu Portugalia

Fabregas a marcat penalty-ul decisiv în semifinala cu Portugalia

Articol de , - Publicat vineri, 29 iunie 2012 00:00 / Actualizat luni, 17 septembrie 2012 23:04

Penaltyul transformat de Fabregas, care a dus Spania în finala Euro 2012, a reprezentat cel mai vizionat minut din istoria televiziunii spaniole.

Suporterii campioanei mondiale au trăit la maximum calificarea în ultimul act al CE. Ratarea lui Xabi Alonso şi scăriţa lui Sergio Ramos la loviturile de departajare au atras, în medie, aproximativ 18 milioane de telespectatori în faţa micilor ecrane din Spania.

Fabregas a bătut recordul
Televiziunea care transmite turneul final în Spania, Telecinco, a dat lovitura la penaltyul decisiv, transformat de Cesc Fabregas. Execuţia fotbalistului de la FC Barcelona a fost văzută de 19 milioane de spanioli, atingînd o cotă de piaţă de 87,3%. Un record absolut, desemnat "cel mai urmărit minut din istoria televiziunii spaniole".

Urmărit şi la TVR 1
Deşi partida a fost catalogată drept una plictisitoare, aproximativ 44% din televizoarele pornite în România erau setate pe TVR 1, care a transmis semifinala. Astfel, meciul a fost urmărit, în medie, de 1.365.000 de telespectatori. Penaltyurile? Au fost martori aproape un milion şi jumătate de microbişti autohtoni.

83,3% din spaniolii care s-au aflat miercuri seară în faţa televizoarelor au urmărit loviturile de la unsprezece metri din semifinala Spania - Portugalia

Notele GSP după meciul unei generații: „Ciudat să vedem decarul în bandă, dar Iordănescu a simțit bine!”
Nationala
Gică Hagi, exuberant după calificarea României în optimi la Euro 2024: „Cred că e posibil orice acum”
Nationala

Dan Șucu nu se oprește! Transfer la Rapid direct de la naționala României, în ziua meciului decisiv cu Slovacia

L'Equipe, reacție incredibilă despre România, posibila adversară a Franței la Euro: „Implacabilă, să se neutralizeze reciproc”