INTERNATIONAL  »  EURO 2016  »  CEHIA - CROAȚIA 2-2

VIDEO+FOTO Sabotată de propriii fani! Croația a scăpat victoria printre degete în meciul cu Cehia, scor 2-2

Articol de GSP - Publicat vineri, 17 iunie 2016 20:56

Cehia și Croația au terminat la egalitate în etapa a doua din Grupa D de la EURO, scor 2-2, după ce întreaga partidă a fost condusă de croați.

CEHIA - CROAȚIA 2-2
VIDEO / liveTEXT
Au marcat:
Skoda 76, Necid 90+4 p. / Perisici 37, Rakitici 59

Perisici a fost cel care a deschis scorul în minutul 37, iar în minutul 59 Rakitici avea să facă 2-0 pentru Croația. Meciul mergea într-o singură direcție până când Skoda, în minutul 76, și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor.

Cu patru minute înainte de final au avut loc și câteva incidente. Suporterii Croației au aruncat cu torțe pe teren și partida a fost întreruptă pentru cinci minute. Detalii AICI!

Cu croații lipsți de concentrare după evenimentele create de fani, în prelungirile partidei Cehia a obținut un penalty după hențul lui Vida în careu și Necid a marcat sigur de la 11 metri.

După acest meci, Croația ocupă locul 1 în Grupa D, cu 4 puncte, în timp ce Cehia are un singur punct. Pe poziția secundă este Spania, care are 3 puncte și va avea meci cu Turcia, care e codașa grupei, fără niciun punct.

Cehia: Cech - Kaderabek, Hubnik, Sivok, Limbersky - Plasil - Skalak, Rosicky, Darida, Krejci - Lafata

Croația: Subasici - Srna, Corluka, Vida, Strinic - Badelj, Modrici - Brozovici, Rakitici, Perisici - Mandzkukici

Notele GSP după meciul unei generații: „Ciudat să vedem decarul în bandă, dar Iordănescu a simțit bine!”
Nationala
Gică Hagi, exuberant după calificarea României în optimi la Euro 2024: „Cred că e posibil orice acum”
Nationala

Dan Șucu nu se oprește! Transfer la Rapid direct de la naționala României, în ziua meciului decisiv cu Slovacia

L'Equipe, reacție incredibilă despre România, posibila adversară a Franței la Euro: „Implacabilă, să se neutralizeze reciproc”