INTERNATIONAL  »  EURO 2016  »  ANGLIA - RUSIA 1-1

VIDEO Rusu-i rus până la final » Elevii lui Sluțki au smuls un punct Angliei cu o reușită în ultimul minut, 1-1

Dier (22 de ani) a marcat un gol frumos pe Velodrome, a doua reușită în 8 selecții pentru Albion

Articol de - Publicat duminica, 12 iunie 2016 00:00

La ultima fază, elevii lui Sluțki, asediați pe alocuri de către englezi, au egalat situația, buimăcindu-i pe fiii Albionului.

Rușii au absorbit fiecare atac al englezilor, rând pe rând, rezistând cu stoicism în tranșeele create de Sluțki. Și cu o revenire ce i-a năucit pe adversari, cu un adevărat căpitan urcat la ultima fază în atac, e vorba de Vasili Berezuțki, au smuls un punct ce i-a îngenuncheat pe britanici.

Glușakov doar a împins mingea în poartă, la siguranță. Minutul 90+2, reluare imperială a fundașului de 1,90 de metri, Hart era cu gândul la Pantilimon, iar Rusia a complicat ecuația grupei.

N-a fost sârmă ghimpată, nu s-a luptat printre dărâmături, englezii au tras cu poftă spre poarta lui Akinfeev, însă ce folos?! Alli, pe care Gerrard îl vedea călcându-i pe urme, Smalling, Kane, Rooney și, în special, Lallana, în două rânduri, au fost aproape de a deschide scorul în prima repriză.

Avântul celei mai tinere formații de la Euro 2016 a fost atât de amplu încât, după primul corner al adversarului, în minutul 59, Dier era să-și învingă propriul portar, pe Hart, cu un autogol de toată frumusețea. Faza i-a aprins pe ruși, Smolov (63) reluînd spectaculos la două palme de bară.

Parada lui Akinfeev în fața lui Rooney (71) doar a anunțat golul. Dier (73) a tras tare din lovitură liberă, zidul a fost crăpat, probabil rușii nu știau ce poate tânărul Eric, iar Hodgson a răsuflat ușurat, permițându-și o îmbrățișare cu asistenții săi. Doar cu acele zâmbete a rămas, cu rușii nu e de glumit.

5fotbaliști de la Tottenham a trimis Hodgson în primul 11, toți debutanți la un turneu final: Walker, Rose, Dier, Alli și Kane

9șuturi spre poartă a trimis Anglia în prima repriză, cele mai multe până acum la această ediție a Euro

63%a fost posesia mingii pentru englezi, doar 37 la sută pentru ruși

anglia rusia 1 1

Meciuri LIVE, program complet, infografii și statistici real-time de la Euro2016 - AICI!

„Să mă ierte că spun asta!” » Ladislau Boloni, verdict despre prestația lui Ianis Hagi la EURO 2024: „Chiar dacă e băiatul lui Gică...”
Nationala
Olanda schimbă strategia pentru meciul cu România » Decizia luată de Koeman
Nationala

Rafael van der Vaart, dialog cu GSP: „România? Mai bine întâlneam Spania sau Germania” » „Tricolorul” care l-a impresionat

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda