INTERNATIONAL  »  EURO 2020  »  CROAȚIA - SPANIA 3-5

FOTO Croația - Spania 3-5 » Meciul anului, decis în prelungiri! „Thriller” la Copenhaga

Spania a învins-o pe Croația, scor 5-3 (3-3 după 90 de minute), în„optimile” Euro 2020! De departe cel mai frumos meci al Europeanului de până acum. +21   FOTO

Articol de - Publicat luni, 28 iunie 2021 21:30 / Actualizat luni, 28 iunie 2021 21:33

Spania a învins-o pe Croația, scor 5-3 (3-3 după 90 de minute), în „optimile” Euro 2020!

Croația - Spania 3-5 » Cronică: Ziua lui Morata!

Morata, cel insultat și amenințat pe social media, s-a revanșat marcând golul care a calificat Spania în ”sferturi”, după cel mai frumos meci al acestui Euro.

Se poate să nu ai niciun șut pe poartă o repriză întreagă și totuși să ai un gol pe tabelă? La acest Euro, orice e posibil! Și record de autogoluri. Nouă, câte s-au marcat în cele 15 ediții precedente ale turneului final la un loc! Croații au profitat și ei de o eroare tehnică a adversarilor.

+17 FOTO

Buclucașa a râs de Unai

La pauză, în "Parken" din Copenhaga, vicecampionii lumii (fără Perišici, cel mai în formă, pozitiv la coronavirus) aveau zero mingi cadrate. Spaniolii, patru. Dar scorul era egal, 1-1. Din ciudățeniile fotbalului. Ibericii au controlat jocul, și-au creat ocazii, pe care le-au scăpat printre degete atât de ușor. Mai ales Koke. Pe acest fond de dominare La Roja, au deschis scorul jucătorii lui Zlatko Dalici.

Pedri i-a pasat înapoi propriului portar, de la 40 de metri, și Unai Simón dormea când a pus piciorul să oprească balonul. Nu a reușit. Buclucașa minge a râs de el și s-a pitit în plasă. 1-0 (20). Unai e goalkeeperul cu cele mai multe gafe făcute la golurile primite sezonul trecut în LaLiga: 9!

1-3. Terminat? Nu! 3-3!

Cu un asemenea portar, trebuie să te concentrezi mai mult la finalizare. Sarabia a egalat (38), după o avalanșă de șuturi ale albilor. 1-1. Și Azpilicueta, cap de 1-2 (57), din poziție de vârf! Ce an pentru Azpi! Liga Campionilor câștigată cu Chelsea și primul gol la națională, la 31 de ani. Ferran Torres a înscris și el. 1-3 (77).

Final? Nu, chiar deloc! Croatul Zlatko Dalici a făcut două schimbări ideale: a intrat Oršici, gol de 2-3 (85) și assist pentru Pašalici, ultimul trimis pe teren, la 3-3, în 90+2.

Morata, cu toată puterea

Prelungirile i-au aparținut lui. Álvaro Morata, cel agresat cu insulte pe social media, cel căruia i-au fost amenințați copiii, soția, având nevoie de psiholog pentru a rezista acestui asalt oribil, a marcat golul de 3-4, în minutul 100. Șut sub bară, golul care a trimis Spania în "sferturi".

Pentru că reușita lui Oyarzabal doar a stabilit scorul definitiv: 3-5 (103), în cel mai frumos meci de la Euro 2020.

„Optimile” Euro 2020 - tabloul complet:

• Țara Galilor - Danemarca 0-4
  • Italia - Austria 2-1
  • Olanda - Cehia 0-2
  • Belgia - Portugalia 1-0
  • Croația - Spania 3-5
  • Franța - Elveția (luni, 28 iunie, ora 22:00, București)
  • Anglia - Germania (marți, 29 iunie, ora 18:00, Londra)
  • Suedia - Ucraina (marți, 29 iunie, ora 22:00, Glasgow)

Croația - Spania 3-5

• Au marcat: Simon - 20 aut., Orsic 85, Pasalic 90+2 / Sarabia 38, Azpilicueta 57, F. Torres 77, Morata 100, Oyarzabal 103
  • Azpilicueta a înscris primul gol la națională, în 27 de apariții, și a devenit cel mai vârstnic marcator pentru iberici la Europene, 31 de ani și 304 zile.
  • Pablo Sarabia e primul spaniol care marchează în fazele eliminatorii ale unui turneu final după Mata, în finala Spania - Italia 4-0 de la Euro 2012.