INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  FCSB

Ciprian Marica și-a găsit „clienții” în Aberdeen - FCSB: „E inexplicabil!”

Ciprian Marica, la podcastul GSP „2 la 1” +40   FOTO
Ciprian Marica, la podcastul GSP „2 la 1”

Articol de - Publicat vineri, 22 august 2025 09:44 / Actualizat vineri, 22 august 2025 10:52

Fostul internațional român Ciprian Marica (39 de ani) a analizat remiza de joi seara, dintre FCSB și Aberdeen, scor 2-2, din manșa tur a play-off-ului pentru Europa League. Acesta s-a arătat surprins de deciziile luate de fundașii centrali și de mijlocașii centrali ai campioanei, pe care i-a criticat pentru jocul static prestat.

  • FCSB - Aberdeen, manșa retur a play-off-ului din Europa League, se va juca joi, 28 august, pe Arena Națională, de la ora 21:30. Meciul va fi transmis în format liveTEXT pe GSP.ro.

În Scoția, FCSB a condus cu 2-0, dar pe final, în inferioritate numerică, după eliminarea prematură a lui Juri Cisotti, campioana României a fost egalată, iar meciul s-a terminat 2-2, urmând ca soarta calificării să se decidă la meciul retur, de săptămâna viitoare, de la București.

Marica i-a luat la rost pe fundașii și mijlocașii centrali

Invitat să analizeze după meci jocul celor de la FCSB, Marica s-a arătat dezamăgit și totodată uimit de modul în care campioana a gestionat finalul de partidă, când a primit două goluri, ultimul chiar înainte de intrarea în prelungiri.

„Fundașii centrali și mijlocașii centrali rămâneau într-o poziție fixă. Ieși puțin la joc! Nu înțeleg de ce senzația, când ai un om mai puțin, e ca și cum am fi patru sau cinci mai puțini!

E inexplicabil cum ne retragem așa de jos. Ei au 2-3 jucători cu un atacant, suntem egali. De ce ne retragem așa cu un om în minus? Nu am nicio explicație pentru asta”, a spus Ciprian Marica, citat de sport.ro.

Echipa de start a celor de la FCSB, la meciul de joi seara:

  • Târnovanu – Crețu, M. Popescu, Graovac, Pantea – Șut, Chiricheș – Miculescu, Fl. Tănase, Cisotti – Bîrligea

Aberdeen – FCSB  // FOTO: Imago
Bîrligea, gol la Aberdeen / FOTO: GettyImages
Bîrligea, gol la Aberdeen / FOTO: GettyImages
Bîrligea, gol la Aberdeen / FOTO: GettyImages
+35 FOTO

Nu știu ce se întâmplă cu Chiricheș. Parcă a ajuns un jucător de 19 ani, căruia îi e frică de minge și se ascunde de ea, de parcă vine din Divizia B și a venit la FCSB și se ascunde de minge. Chiricheș se ascunde de minge. Nu îmi vine să cred!

Aberdeen e o echipă muncitoare, echilibrată, dar nu este periculoasă. Nu ne poate bate la București, nu au cum să ne bată!

- Gigi Becali, după meci, la GSP Live Special

Citește și:
Play-off Liga Campionilor: pe cine va înfrunta Inter-ul lui Cristi Chivu + toate meciurile
Liga Campionilor
Play-off Liga Campionilor: pe cine va înfrunta Inter-ul lui Cristi Chivu + toate meciurile
La câteva ore după FCSB - Fenerbahce, Mihai Stoica vine cu vești groaznice: „Va suferi o intervenţie chirurgicală!”
Superliga
La câteva ore după FCSB - Fenerbahce, Mihai Stoica vine cu vești groaznice: „Va suferi o intervenţie chirurgicală!”
Ce s-a întâmplat imediat după FCSB - Fenerbahce » Gesturile care nu s-au văzut la TV
Europa League
Ce s-a întâmplat imediat după FCSB - Fenerbahce » Gesturile care nu s-au văzut la TV
Alexander Zverev, explozie de furie în semifinala cu Carlos Alcaraz: „Mereu îi protejați pe ăștia doi!”
Tenis
Alexander Zverev, explozie de furie în semifinala cu Carlos Alcaraz: „Mereu îi protejați pe ăștia doi!”
ULTIMA ORĂ Uzina Dacia din Maroc a depășit în premieră fabrica din România
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Uzina Dacia din Maroc a depășit în premieră fabrica din România
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Decizie ȘOC: Ana Maria Bărbosu a rămas fără medalia olimpică de la Paris! Informația care ZGUDUIE sportul românesc

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (6)
adyy25
adyy25  •  22 August 2025, 13:50

Pt ca Fcsb are suporteri muuuuuult mai multi decat Craiova. Pt ca arricolele despre Fcsb atrag, se citesc foaaaarte mult de muuuuulta lume. Pe cand un articol despre Craiova sau alta echipa de asta mica.... se cam sare.

Zagan
Zagan  •  22 August 2025, 12:36

Inexplicabil e de ce se tot scrie despre echipa asta inutila cand o echipa romaneasca, Univ.Craiova a facut un rezultat de apreciat

Functionarul22
Functionarul22  •  22 August 2025, 12:15
Postat de RosuAlbastruMereu pe 22 August 2025, 11:14

Marica a fost un fotbalist mediocru, e un om indolent, specialist în… prosoape. E jenant ca Voyo, la un meci al Stelei, a adunat în studiou trei antistelisti (Stucan și Marica dinamoviști, Rat rapidist) și un singur om echilibrat - Gardos. Să critici Steaua pentru un egal obținut în deplasare, cu om în minus și trei jucatori împiedicați să joace de autoritățile britanice…

Exact ... Asta este mult prea mult, chiar si pentru ei ... !

Vezi toate comentariile (6)
Comentează