INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  TURUL III PRELIMINAR / POLI TIMIŞOARA - MYPA 47 3-3 (ÎN TUR 2-1)

Infarct evitat » Timişoara s-a salvat miraculos de la o mare ruşine

Articol de GSP - Publicat vineri, 06 august 2010 00:00

Conduşi cu 3-0 la pauză de finlandezi, bănăţenii au făcut o repriză secundă eroică şi au egalat în final. Zicu a marcat la debut, dar eroul a fost Cisovsky, care a înscris golul izbăvitor în minutele de prelungire Chivorchian: "La pauză mă gîndeam să-mi anulez biletele pentru tragerea la sorţi" (video)

Poli s-a calificat in extremis în  play-off-ul Europa League, după un meci absolut nebun

Ce şoc au resimţit suporterii timişoreni care au venit la revanşa dintre Poli şi MyPa punîndu-şi doar problema scorului cu care Poli se va califica în play-off! Nu, antrenorul Lindberg nu a glumit înainte de meci, finlandezii chiar nu veniseră în excursie la Timişoara!

Au arărat-o încă din primele minute ale jocului cînd fundaşii s-au poziţionat aproape de centrul terenului şi au stopat din faşă orice încercare ofensivă a trupei lui Petrovici. Şutul lui Ricketts, respins de Taborda (11), a fost semnalul de alarmă, pe care nimeni nu l-a luat în seamă. Apoi loviturile au venit una după alta. Aijala a ţintit primul, boltă peste Taborda, ieşit haotic la limita careului (18), iar şansele mari ale bănăţenilor la calificare începeau să scadă.

De fapt, gazdele nici nu au mai avut  timp să le evalueze pentru că în doar 5 minute Ricketts le-a aruncat practic în aer. Canadianul, care a marcat şi în tur, a punctat acum de două ori, mai întîi din careul mic (20), apoi cu un şut de la 16 metri, după ce l-a ridiculizat pe Cisovsky (25). Poli era groggy.

Ce debut pentru Zicu!
Dar Poli a repetat ceea ce făcuse în toate partidele oficiale din mandatul lui Petrovici, a arătat că poate să revină. Cursele la poarta finlandeză s-au înteţit în repriza secundă. Alexa a lovit bara (51), iar Axente l-a învins pe Kuismala ca în Finlanda (53). Petrovici l-a aruncat în joc şi pe Zicu şi nu a greşit! Ex-dinamovistul a prins un şut de la limita careului şi Timişoara începea să trăiască (80).

Izbăvirea a venit de la Cisovsky, în minutul doi al prelungirilor. Fundaşul şi-a spălat păcatele pentru evoluţia din prima repriză, punctînd cu capul după centrarea lui Mansour. Poli e în play-off-ul Europa League, cînd nimeni nu se mai aştepta.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Gafă incredibilă comisă de americani în „dosarul Chiles – Voinea – Bărbosu” pentru bronzul olimpic de la gimnastică: „Este inadmisibil!”
Jocurile Olimpice

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”