INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  TURUL III PRELIMINAR / MYPA 47 - POLI TIMIŞOARA 1-2

Misiune îndeplinită » Nou-veniţii Tameş şi Axente au semnat victoria bănăţenilor

Costel Pantilimon, Pantilimon, Poli Timişoara

Articol de GSP - Publicat vineri, 30 iulie 2010 00:00

Jocul lui Poli nu a strălucit în faţa lui MyPa, dar bănăţenii s-au impus graţie reuşitelor lui Tameş şi Axente. Gafa lui Pantilimon a fost singura emoţie a lui Poli în Finlanda

Stres maxim pentru Vladimir Petrovici la debutul său cu Poli Timişoara în Europa League. Tehnicianul sîrb l-a încălzit pe Bonfim pentru banda dreaptă, însă cu doar 10 minute înainte de startul partidei a fost nevoit să-l înlocuiască pe brazilianul transferat la Steaua cu Luchin.

Lui "Pizon" i-a crescut şi mai mult tensiunea la şutul din unghi al lui Goga, care a şters bara (8). Finlandezii s-au arătat periculoşi doar la fazele fixe, timişorenii rezistînd cu greu la trei cornere consecutive. Poli a exersat scheme noi la loviturile libere, iar una a ieşit cîştigătoare în minutul 34. Magera a trimis în margine pentru Chiacu, mijlocaşul a centrat în careu, de unde Curtean a reluat spre poartă. Goalkeeper-ul finlandezilor s-a opus în primă fază, dar nu şi la şutul lui Tameş, aflat la primul gol oficial pentru Poli.

Gafeurul de serviciu
După ce a dat semne de nesiguranţă încă din prima repriză, Costel Pantilimon a greşit decisiv în minutul 50. "Gulliver" a scăpat mingea la o centrare banală şi i-a permis canadianului Ricketts să egaleze.

Bănăţenii au acuzat din plin şocul şi după o ratare imensă a lui Goga, MyPa a presat constant, fiind la un pas de desprindere. Mai întîi, Ricketts l-a întins serios pe Pantilimon cu un şut din întoarcere (61), apoi Mera a pus capul, la sacrificiu, la semifoarfeca lui Okkonen (63). Orgoliul bănăţenilor a răbufnit în teren prin gheata lui Axente, care a adus-o pe Poli în avantaj, cu un şut din interiorul careului (74), liniştindu-i definitiv pe ambiţioşii finlandezi.

10 români în tribune
Poli a fost susţinută la meciul de aseară de 10 români stabiliţi în Finlanda. În repetate rînduri, aceştia au dominat fondul sonor pe stadionul "Saviniemi" din Kouvola. În replică, suporterii finlandezi au apelat la aplauze sacadate la fiecare corner sau lovitură liberă din preajma careului de care au beneficiat favoriţii lor.

Pantilimon, iar pe bancă?
Greşeala de la golul nordicilor din minutul 50 ar putea conta decisiv în privinţa viitorului lui  Costel Pantilimon la Poli. Portarul a gafat decisiv în cîteva rînduri şi în campionatul trecut, fiind contestat vehement de fanii timişoreni, care acum îl cer titular pe Pedro Taborda cu Mediaşul. "Nu sînt eu în măsură să-l judec pe Pantilimon. Antrenorul va analiza şi va lua măsuri dacă e cazul", a comentat Chivorchian la final.

"Am scos un rezultat bun pentru campania noastră europeană. În retur trebuie să fim atenţi mai ales la defensivă, să nu mai luăm uşor goluri"
Gheorghe Chivorchian, director executiv Poli Timişoara

"A fost important să cîştigăm după egalul cu Bistriţa din campionat. Victoria asta e bună, ne dă încredere pentru meciurile următoare"
Vladimir Petrovici, antrenor Poli Timişoara

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Gafă incredibilă comisă de americani în „dosarul Chiles – Voinea – Bărbosu” pentru bronzul olimpic de la gimnastică: „Este inadmisibil!”
Jocurile Olimpice

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”