INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  CUPA UEFA, TURUL 2 PRELIMINAR»METALURGS LIEPAJAS - FC VASLUI 0-2

Pac-pacus!

Articol de - Publicat vineri, 15 august 2008 00:00

În 4 minute, cuplul N'Doye - Genchev a asigurat prima victorie a galben-verzilor în UEFA şi a rezolvat calificarea în proporţie covîrşitoare

Vasluienii au fost oameni de cuvînt la debutul în Cupa UEFA. "Ne calificăm încă din Letonia", promitea Marko Ljubinkovici înaintea meciului. Oamenii lui Hizo au început precaut la Liepajas. Prea precaut. Chiar dacă letonii au arătat că fotbalul e pe planul trei la ei în ţară, Temwanjera şi compania n-au reuşit să-şi dovedească superioritatea şi pe tabelă pînă la pauză.

N'Doye a sesizat primul mîinile tremurînde ale portarului Steinbors. În minutul 69, din lovitură liberă, a trimis puternic şi a făcut 0-1. Patru minute mai tîrziu, Genchev l-a doborît din nou pe goalkeeper-ul leton şi a ridicat în picioare delegaţia română cu o ghiulea de la 25 de metri sub transversală. Misiune îndeplinită în Letonia! Vasluienii şi-au făcut rezervări la biletele pe mai departe în Europa şi deja trag cu ochiul spre adversari mai cu pedigree. În turul I în fieful lui Porumboiu ar putea veni chiar marele Milan, cu Ronaldinho, Kaka, Maldini şi Seedorf!

Becali, atac indirect la echipa de la care a transferat jucătorul: „Nu s-a mai antrenat așa, a făcut febră” + Fotbalistul care l-a cucerit: „Nici Mbappe nu-l scoate din echipă!”

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda