INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  SFERTURI

„Sferturile” Europa League » Barcelona, doar egal cu Frankfurt într-un meci cu două goluri superbe. Remiză între West Ham și Lyon, în timp ce Rangers a pierdut cu Braga

Frankfurt- Barcelona, 1-1, în prima manșă a sferturilor” Europa League
Frankfurt- Barcelona, 1-1, în prima manșă a sferturilor” Europa League Foto: Imago

Articol de GSP - Publicat joi, 07 aprilie 2022 23:55 / Actualizat vineri, 08 aprilie 2022 00:11

Azi s-au jucat partidele tur din „sferturile” Europa League. Barcelona a remizat în derby-ul serii, la Frankfurt, scor 1-1, rezultat obținut și la meciurile West Ham - Lyon și Leipzig - Atalanta. Braga a fost singura echipă învingătoare, trecând de Rangers, scor 1-0.

• Manșa retur va avea loc pe 14 aprilie.
  • Doi români sunt în continuare implicați în a doua competiție europeană: Valentin Mihăilă (Atalanta) și Ianis Hagi (Rangers). Echipele celor doi internaționali români s-ar putea întâlni în semifinale. Accidentat, Ianis Hagi e indisponibil, iar Mihăilă a fost rezervă azi.
Fluier final în manșa tur a „sferturilor” Conference League » Alex Mitriță a jucat 15 minute în înfrângerea cu Marseille
CONFERENCE LEAGUE

În derby-ul serii din Europa League s-au înfruntat Frankfurt și Barcelona. Într-o atmosferă senzațională, Ferran Torres (3) a avut prima ocazie, dar șutul său violent de la distanță a fost respins de Trapp. Replica a venit imediat, iar Sow (6) dintr-o poziție excelentă a trimis pe lângă poarta lui Ter Stegen.

Fără să a străluci, catalanii puteau da lovitura la șutul în scurt al lui Aubameyang (17), dar din nou Trapp a intervenit excelent. Repriza secundă a adus lovitura de teatru în Germania. Ansgar Knauff a deschis scorul cu un șut fabulos în vinclu, după o respingere în centru a apărării Barcelonei, la o fază fixă.

Barcelona a acuzat șocul golului primit, iar Frankfurt putea profita și face 2-0 imediat, dar Lindstrom a trimis puțin peste poartă. Elevii lui Xavi nu s-au regăsit pe teren, iar germanii au fost în continuare echipa mai periculoasă.

Barcelona, doar egal în deplasarea de la Frankfurt

Xavi i-a introdus pe teren pe Ousmane Dembele și Frenkie de Jong în minutul 62, decizie care i-a salvat pe catalani. 4 minute mai târziu cei doi au colaborat perfect, olandezul pasându-i lui Ferran Torres, care a egalat în urma unei faze de manual.

Frankfurt a mai primit o lovitură, gazdele rămânând în inferioritate numerică după ce Tuta a fost eliminat, în urma unui fault asupra lui Pedri. Catalanii nu au reușit să profite însă de superioritatea numerică și meciul s-a terminat la egalitate, totul urmând a se decide săptămâna viitoare pe „Camp Nou”

West Ham scoate un egal cu Lyon, Rangers pierde la Braga, iar Leipzig și Atalanta au remizat

În celelalte meciuri începute de la 22:00, Braga s-a impus pe teren propriu împotriva celor de la Rangers după golul lui Ruiz, iar West Ham și Lyon au remizat în Anglia, scor 1-1. Bowen, respectiv Ndombele au marcat cele două goluri, englezii evoluând o repriză cu un om în minus.

Singura partidă care a început de la 19:45 a fost Leipzig - Atalanta, la care Valentin Mihăilă a fost rezervă neutilizată. 1-1 scor final după golurile lui Muriel, respectiv Zappacosta (a.g.)

Eintracht Frankfurt - Barcelona 1-1

• În minutul 78 gazdele au rămas în inferioritate numerică după eliminarea lui Tuta în urma cumulului de „galbene”.
  • Click AICI pentru statistici!
  • Catalanii s-au întors în cea de-a doua competiție continentală după o pauză de două decenii. Rivaldo, Pep Guardiola, Xavi, Marc Overmars sau Patrick Kluivert făceau parte atunci din lotul Barcelonei, care a fost învinsă de Liverpool în semifinalele Cupei UEFA. Eliminată din Champions League, formația blaugrana nu concepe să nu câștige trofeul.

Eintracht Frankfurt - Barcelona, echipe de start:

Eintracht Frankfurt: Trapp – Tuta, Hinteregger, N’Dicka – Knauff, Jakić, Sow, Kostić – Lindstrøm, Borré, Kamada
Antrenor: Oliver Glasner
Barcelona: Ter Stegen – Araujo, Pique, García, Alba – Pedri, Busquets, Gabi – A. Traoré, Aubameyang, Torres
Antrenor: Xavi HernandezStadion: Commerzbank ArenaArbitru: Srdjan Jovanovic

RB Leipzig - Atalanta 1-1

• Au marcat: Orban 58 / Muriel 12
  • Andre Silva (RB Leipzig) a ratat un penalty (58)
  • Valentin Mihăilă e rezervă la italieni
Mărturii cutremurătoare ale fotbalistului ucrainean din Serie A: „Mi-au împușcat prietenul, iar pe iubita lui au sechestrat-o 3 ore”
Război în Ucraina

RB Leipzig - Atalanta, echipe de start:

RB Leipzig: Gulacsi - Klostermann, Orban, Gvardiol, Henrichs, Laimer, Kampl, Angelino, Olmo, Nkunku, Silva.
Antrenor: Domenico Tedesco

Atalanta: Musso - Roon, Merih 🇹🇷, Palomino, Hateboer, Koopmeiners, Freuler, Zappacosta, Pessina, Pasalic, Muriel
Antrenor: Gian Piero Gasperini

Stadion: Red Bull Arena (Leipzig)
Arbitru: Michael Oliver

Sporting Braga - Rangers 1-0

Gică Hagi, despre Ianis: „Am ajuns să zic că sunt mândru de el!” + E convins că Rangers poate produce surpriza în Europa League: „Mi-a zis că va juca finala”
SCOȚIA

West Ham - Olympique Lyon 1-1

Andriy Yarmolenko, atac dur la adresa rușilor care nu se dezic de Vladimir Putin: „Rușine! Sunt niște proști!”
RĂZBOI ÎN UCRAINA

Programul fazelor eliminatorii din Europa League:

• Tur sferturi: 7 aprilie
  • Retur sferturi: 14 aprilie
  • Tur semifinale: 28 aprilie
  • Retur semifinale: 5 mai
  • Finala: 18 mai (pe stadionul Ramon Sanchez-Pizjuan, Sevilla)

Semifinala #1: RB Leipzig / Atalanta vs. Braga / Rangers

Semifinala #2: West Ham / Lyon vs. Eintracht Frankfurt / Barcelona

VIDEO Imagini spectaculoase cu antrenamentele lui Xavi de la Barcelona

Simeone, după meciul cu City, în care Atletico Madrid nu a șutat la poartă: „Nu ne e rușine” » Guardiola: „Au jucat 5-5-0”

Barcelona îi caută înlocuitor lui Jordi Alba » Pe ce fundaş au pus ochii catalanii

Lukaku nu renunță la dorința de reveni la Inter » Mesajul transmis conducerii

Țeapă de milioane luată de UEFA » Unde a putut fi urmărită ilegal finala Ligii Campionilor

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring