INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  INTER - ARSENAL

Ce au remarcat foștii mari internaționali români în duelul Chivu - Arteta: „La Inter nu vezi așa ceva”

Inter - Arsenal, în Liga Campionilor/ foto: Guliver/GettyImages
Inter - Arsenal, în Liga Campionilor/ foto: Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat miercuri, 21 ianuarie 2026 00:10 / Actualizat miercuri, 21 ianuarie 2026 00:34

Foștii internaționali Gabi Balint și Ilie Dumitrescu au analizat eșecul lui Inter cu Arsenal, scor 1-3, din etapa #7 a grupei unice din Champions League.

Gabi Balint, câștigător al Cupei Campionilor cu Steaua în 1986, consideră că elevii lui Chivu nu au agresivitatea celor de la Arsenal și s-a declarat impresionat de Arteta.

Ilie Dumitrescu e de părere că jucătorii din bandă ai Interului, Dimarco și Enrique, nu au făcut suficient împotriva „tunarilor”, fiind verigile slabe ale formației lui Chivu.

Gabi Balint: „Ce le face Arteta, eu nu știu… La Inter nu vezi”

„Ce le face Arteta, eu nu știu… La Inter nu vezi. Nu sunt agresivi, au avut câteva momente bune de contraatac. Câteva ocazii după schimbările făcute de Chivu în repriza secundă. Lautaro, degeaba s-a supărat. A fost destul de șters”, a declarat Gabi Balint, la Digi Sport 1.

„Inter a întâlnit cea mai puternică echipă din Champions League, cea mai bună apărare. Primise două goluri doar. Acum are și cel mai bun atac, 20 marcate. La fel și în Premier League, cea mai bună defensivă. O echipă solidă. Am văzut o reacție bună a tuturor jucătorilor când adversarii atacă pozițional. Au câte două soluții pe fiecare poziție, un lot foarte bun.

Arsenal a controlat jocul în prima repriză. Inter, reactivă. A avut momente bune și situații, dar suferă în benzi. Dimarco și Luis Enrique nu aduc plusul dorit. Arsenal arată forță, e cea mai bună formație. Are toate șansele să câștige Champions League!”, a completat Ilie Dumitrescu, prezent în studio.

Citește și:
Daniel Pancu a refuzat să semneze! Două oferte de ultimă oră pentru tehnicianul lui CFR Cluj
Superliga
Daniel Pancu a refuzat să semneze! Două oferte de ultimă oră pentru tehnicianul lui CFR Cluj
Aryna Sabalenka, apariție îndrăzneață la Săptămâna Modei de la Milano: „O regină!”
Tenis
Aryna Sabalenka, apariție îndrăzneață la Săptămâna Modei de la Milano: „O regină!”
Ioan Ovidiu Sabău exclude o echipă din lupta la titlu » Cum a catalogat-o pe FCSB
Superliga
Ioan Ovidiu Sabău exclude o echipă din lupta la titlu » Cum a catalogat-o pe FCSB
Gigi Becali îl vrea la FCSB, Mirel Rădoi e DECIS!
Superliga
Gigi Becali îl vrea la FCSB, Mirel Rădoi e DECIS!
O comună întreagă din România este scoasă la vânzare
Profit.ro
O comună întreagă din România este scoasă la vânzare
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Cel mai medaliat sportiv olimpic din istorie, mărturisire crudă: „Nu vreau ca fiii mei să treacă prin ce am trecut eu”

Ce pensie are Marin Condescu, fostul șef de la Pandurii și mare lider sindical la Târgu-Jiu: „Nu e normal! Mi-am mai luat un serviciu”


Comentarii (1)
oase92
oase92  •  21 Ianuarie 2026, 13:38

Nu e vorba doar de Arsenal. 6 din primele 14 echipe din CHL sunt din Anglia deci, cam 38%, la ora actuală. Mai e nevoie să argumentăm superioritatea campionatului englez? Cu toată evoluția jenantă de aseară a lui City, ei tot au 13 puncte și șanse mari să termine în primele 8. Tottenham i-a învins clar pe cei de la Dortmund, în condițiile în care, în campionatul intern scârțâie serios. Să vedem cum se vor prezenta azi, Liverpool, Newcastle și Chelsea dar cred că toate trei au mari șanse să-și îmbunătățească punctajul.

Vezi toate comentariile (1)
Comentează