INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  REAL MADRID - MAN. CITY

Sfârșitul unui ciclu la City! Pep Guardiola: „Cel mai slab sezon, nimic nu este veșnic”

Pep Guardiola, foto: Getty Images +18   FOTO
Pep Guardiola, foto: Getty Images

Articol de - Publicat joi, 20 februarie 2025 07:48 / Actualizat joi, 20 februarie 2025 09:56

Real Madrid a obținut calificarea fără emoții în optimile Ligii Campionilor, după ce a trecut de Manchester City (6-3 la general). Miercuri seară, trupa lui Carlo Ancelotti (65 de ani) s-a distrat cu cea a lui Guardiola, antrenor care și-a recunoscut limitele.

Pep a menționat faptul că a întâlnit cea mai bună versiune a Realului din ultimii ani. S-a încheiat un ciclu la Manchester City, club care va încerca să termine în primele patru sau cinci poziții din Anglia pentru a evolua din nou în Liga Campionilor.

Kylian Mbappe, entuziasmat, după ce a distrus-o pe Manchester City: „S-a încheiat, gata! Vreau să marchez o epocă
Real Madrid - Manchester City
Kylian Mbappe, entuziasmat, după ce a distrus-o pe Manchester City: „S-a încheiat, gata! Vreau să marchez o epocă"

Pep Guardiola, declarații după Real Madrid - Manchester City 3-1: „Au fost mai buni și trebuie felicitați”

A fost pentru prima dată când Pep Guardiola, în calitate de tehnician, este eliminat înainte de optimile Ligii Campionilor.

Pep a susținut una dintre cele mai complicate conferințe de presă după înfrângerea suferită în Spania.

L-a durut să piardă în acest fel, dar și mai mult l-a afectat forma slabă prin care trece City, pentru care pare că nu găsește soluții în acest sezon.

„Când termini pe locul 22 în grupă înseamnă că nu ai fost la nivelul așteptat. Este cel mai slab sezon al nostru. Nu avem ritmul pe care îl are Madridul în acest moment, ne-am dorit să controlăm jocul prin pase, dar am primit un gol foarte devreme, apoi a venit și al doilea.

Am întâlnit cel mai bun Real Madrid din ultimii ani, sunt capabili să aibă posesia, să se apere, să alerge, să joace sus, să se retragă... Nu pot decât să îi felicit.

Neputință? Nu. Am fost o echipă extraordinară, dar anul acesta, din mai multe motive, nu suntem la același nivel. Am realizat ceva unic în Anglia și în Europa, am fost mereu acolo sus.

Acum trebuie să luăm decizii la nivel de echipă și să ne concentrăm pe o clasare cât mai bună, pentru a ajunge din nou în Liga Campionilor.

Puțin, da (n.r. - sfârșitul unui ciclu). Am început deja această tranziție. Nimic nu este veșnic, sunt jucători care ajung la o anumită vârstă.

+13 FOTO

Am dominat Premier League în ultimii ani, în Liga Campionilor am fost mereu constanți, dar Madridul a prins cel mai bun moment al sezonului.

Întotdeauna am avut senzația că pot învinge Madridul, dar anul acesta nu. A progresat la multe capitole. Realul este mereu favorită, dar mai sunt și alte echipe foarte bune, cum ar fi Liverpool, Barcelona, PSG”, a declarat Guardiola, citat de Marca.

Citește și:
Dennis Politic este istorie la FCSB! Cedat la reduceri + Care este situația cu Dinamo
Superliga
Dennis Politic este istorie la FCSB! Cedat la reduceri + Care este situația cu Dinamo
La 1:30 noaptea în Melbourne, eternul Novak Djokovic revine în finala Australian Open! Duel fenomenal de 4 ore cu Jannik Sinner
Tenis
La 1:30 noaptea în Melbourne, eternul Novak Djokovic revine în finala Australian Open! Duel fenomenal de 4 ore cu Jannik Sinner
Șoc în fotbalul românesc! Impresarul Cătălin Sărmășan, suspendat un an pentru pariuri » Amendă uriașă primită de omul care îi reprezintă pe Cîrjan, Politic, Miculescu
Superliga
Șoc în fotbalul românesc! Impresarul Cătălin Sărmășan, suspendat un an pentru pariuri » Amendă uriașă primită de omul care îi reprezintă pe Cîrjan, Politic, Miculescu
Alexander Zverev, explozie de furie în semifinala cu Carlos Alcaraz: „Mereu îi protejați pe ăștia doi!”
Tenis
Alexander Zverev, explozie de furie în semifinala cu Carlos Alcaraz: „Mereu îi protejați pe ăștia doi!”
ULTIMA ORĂ Uzina Dacia din Maroc a depășit în premieră fabrica din România
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Uzina Dacia din Maroc a depășit în premieră fabrica din România
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Decizie ȘOC: Ana Maria Bărbosu a rămas fără medalia olimpică de la Paris! Informația care ZGUDUIE sportul românesc

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează