INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ITALIA / MAI EXISTĂ LUPTĂ PENTRU TITLU?

10 puncte 7 etape

Articol de - Publicat luni, 13 aprilie 2009 00:00

După ce Juventus a cedat cu Genoa, Interul lui Chivu se poate considera campioană dacă nu pierde sîmbătă meciul direct de la Torino

Paştele catolic a liniştit apele în lupta pentru titlu. În cîteva ore speranţele lui Juventus, înviate după-amiaza de remiza lui Palermo (2-2 cu Inter), au murit, aproape definitiv, seara. La 10 puncte în spatele squadrei lui Mourinho, "bianconerii" par deja resemnaţi cu 7 etape înaintea finişului. Iar dacă sîmbătă nu cîştigă duelul direct, la Torino, calculele devin inutile.

Senzaţia este că momentul în care şi matematic totul va fi limpede depinde numai de Inter. Aşa cum s-a întîmplat în sezonul trecut, echipa lui Chivu amînă să ucidă campionatul, jucîndu-se de-a şoarecele cu pisica. Putea lejer să o distrugă pe Palermo încă de la pauză, dar s-a relaxat şi le-a permis sicilienilor să revină la 2-2, ba chiar să fie aproape de victorie!

Juve nu a profitat, deşi a revenit mereu după golurile lui Motta, ultima dată cînd juca în 10 ("roşu" Camoranesi), cedînd în faţa teribilei Genoa într-un meci stricat de arbitrul Rocchi. Nici programul n-o avantajează, cu deplasare grea la Milan, ce i-ar putea sufla şi locul 2, în timp ce Inter poate avea probleme doar cu Lazio acasă sau în vizitele la Napoli şi Cagliari.

"Ameţit de sicilieni"
Chivu a scăpat de problemele la aductori. Revenit după 3 săptămîni de pauză, Cristi a rezistat 90 de minute şi cu Palermo. Dar n-a jucat la fel de sigur ca la Udine. Folosit acolo unde-i convine, în centrul defensivei, căpitanul "naţionalei" a suferit după pauză cu sicilienii. Ba chiar a şi fost vinovat la golul egalizator. "Mai întîi, Cavani a redus din handicap, după o acţiune de clasă, la care Chivu şi Muntari n-au avut replică. Apoi, Chivu s-a lăsat ameţit de Miccoli şi Succi, ce a marcat de lîngă român", l-a criticat "La Stampa", care i-a dat nota 5,5.

Becali, atac indirect la echipa de la care a transferat jucătorul: „Nu s-a mai antrenat așa, a făcut febră” + Fotbalistul care l-a cucerit: „Nici Mbappe nu-l scoate din echipă!”

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda