INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  BOLOGNA - FIORENTINA 1-1

A marcat, dar e marcat!

Adrian Mutu, Mutu, Fiorentina

Articol de - Publicat luni, 24 august 2009 00:00

Vedeta Fiorentinei nu s-a bucurat prea tare după golul înscris sîmbătă la Bologna, fiind cu gîndul la cele 17 milioane de euro pe care trebuie să le dea englezilor

Teoretic, ar trebui să fie un semn bun pentru Răzvan Lucescu în perspectiva "dublei" cu Franţa şi Austria, din preliminariile CM 2010. Adrian Mutu trăieşte, joacă, marchează şi e din nou decisiv pentru Fiorentina. Sîmbătă seară, la Bologna, chiar în meciul inaugural al sezonului în Serie A, Mutu a apărut la momentul potrivit, egalînd scorul în minutul 64, cu un gol splendid, "de autor", şut sub transversală, de la 14 metri.

Cele 45 de minute jucate de Mutu pe "Dall'Ara", căci Cesare Prandelli l-a lăsat pe bancă la debut, introducîndu-l în locul lui pe Jovetici, au arătat încă o dată că românul e departe de cea mai bună formă fizică. Pe undeva normal, căci cele 4 luni de inactivitate în urma operaţiei de menisc n-aveau cum să nu lase urme.

MUTU VREA SĂ FACĂ PACE CU ABRAMOVICI, DAR NU POATE SĂ INTRE ÎN AUDIENŢĂ LA PATRONUL LUI CHELSEA

Ceea ce îngrijorează însă este starea psihică a internaţionalului nostru. Cei care au văzut meciul au remarcat un Mutu schimbat, parcă departe de realitatea din teren, cu gîndul la altceva. Părea că joacă din obligaţie de serviciu, însă cu mintea departe. Chiar şi bucuria de după marcarea golului a fost reţinută. Practic, n-a existat. A ridicat mîinile şi atît. Chiar şi atunci cînd a fost ţinut pe braţe de coechipieri, n-a schiţat decît un zîmbet trist. Apoi a dus mîna la inimă şi a salutat galeria "viola", în semn de mulţumire pentru că îi e alături.

Adi e încă marcat de decizia TAS, iar el recunoaşte asta: "A fost un gol important pentru Fiorentina, dar nu pot fi liniştit cînd ştiu că am de plătit o amendă atît de mare. Însă cînd intru pe teren mă detaşez".

Apropiaţii lui Mutu susţin că vedeta "naţionalei" încearcă să rezolve litigiul cu Chelsea direct cu patronul Roman Abramovici, căruia i-ar fi cerut, prin diverşi intermediari, o întîlnire. Dificil demers, deoarece multimiliardarul rus stă mai mult prin croaziere, iar atunci cînd e în Anglia e greu de prins. Singurul din stafful lui Chelsea care l-ar putea ajuta pe Mutu e Peter Kenyon, însă relaţia românului cu directorul executiv e inexistentă.

Aceleaşi surse spun că Mutu ar vrea să meargă vineri la Monte Carlo, la Supercupa Europei, Barcelona - Şahtior. Abramovici va fi acolo, invitat de compatriotul său, Rinat Ahmetov. Iar Mircea Lucescu ar putea avea un rol în intermedierea întîlnirii lui Mutu cu Abramovici.

"Mutu este un fotbalist de clasă mondială, ştie să se motiveze pentru meciuri tari cum va fi cel cu Franţa"
RĂZVAN LUCESCU, selecţionerul României

Gazzetta dello Sport: "S-a întors Mutu!"
"Chiar şi şchiop face diferenţa"
Pe cît de critice au fost ziarele italiene cu Mutu la 2-2 cu Sporting, în Ligă, pe atît de generoase s-au arătat ieri, după golul care i-a adus Fiorentinei un punct la Bologna. "S-a întors Mutu! A intrat, a tras, a înscris. Chiar şi şchiop face diferenţa. A avut dreptate Prandelli să-l apere după Lisabona", a subliniat Gazzetta dello Sport, care l-a notat cu 7, considerîndu-l cel mai bun jucător "viola". Corriere della Sera, la rîndu-i, a scris că "Fiorentina a suferit, după care a intrat Mutu şi a rezolvat. Nu e în formă, dar e din nou decisiv". Iar Il Messaggero a remarcat: "Pînă să-şi rezolve problemele personale, românul a rezolvat problemele Fiorentinei".

SIENA - MILAN    1-2
"Micul" Codrea
Siena lui Paul Codrea a rezistat doar 47 de minute Milanului. Brazilianul Pato a rezolvat problema victoriei oaspeţilor cu o "dublă", oferindu-i lui Leonardo un debut fericit pe banca rossonerilor. Mijlocaşul român a fost titularizat în linia mediană, dar n-a ieşit deloc în evidenţă. Antrenorul Marco Giampaolo l-a schimbat după 57 de minute, iar ziarele apărute ieri l-au notat, majoritatea, cu 5. "A fost cel mai slab jucător al Sienei", a punctat La Stampa. (Aurelian Botezatu)

INTER - BARI    1-1
Chivu, rezervă
Cristi Chivu n-a avut loc aseară la Inter, în confruntarea cu Bari (1-1). Antrenorul Jose Mourinho trebuia să se decidă între el şi Samuel, dar pînă la urmă l-a ales pe Materazzi să facă pereche cu Lucio în centrul defensivei. Meciul? După o primă repriză anostă, gazdele au punctat prin Eto'o, din penalty. Victorie? Nu, pentru că Bari a replicat viguros şi a egalat.

GRECIA

"Dublă" Dică
Partida dintre Panthrakikos şi Heraklis Salonic, din prima etapă a campionatului elen, a fost marcată de reuşitele românilor. Pentru formaţia antrenată de Ilie Dumitrescu a înscris Marius Mitu în minutul 69. Golul acestuia a rămas încadrat de cele semnate de Nicolae Dică. Împrumutat un sezon de la Catania, ex-stelistul a decis victoria oaspeţilor, 2-1, printr-o "dublă" (29, 77).

Notele GSP după meciul unei generații: „Ciudat să vedem decarul în bandă, dar Iordănescu a simțit bine!”
Nationala
Gică Hagi, exuberant după calificarea României în optimi la Euro 2024: „Cred că e posibil orice acum”
Nationala

Dan Șucu nu se oprește! Transfer la Rapid direct de la naționala României, în ziua meciului decisiv cu Slovacia

L'Equipe, reacție incredibilă despre România, posibila adversară a Franței la Euro: „Implacabilă, să se neutralizeze reciproc”