INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  STRANIERI

Bănel n-a jucat decît 9 minute. St. Etienne - Lorient suspendat din cauza terenului îngheţat

Terenul stadionului ”Geoffroy Guichard” a rămas înghețat în ciuda măsurilor de protecție

Articol de GSP - Publicat sambata, 04 februarie 2012 00:00 / Actualizat sambata, 04 februarie 2012 17:53

Degeaba Liga franceză a devansat meciul de la ora locală 19:00 la 15:00. Degeaba gazdele au montat o instalaţie de încălzire pe gazon, acoperită şi cu o prelată. Frigul a fost mai puternic, iar St. Etienne - Lorient a trebuit suspendat.

Problemele erau vizibile de la început. În ciuda măsurilor de protejare a terenului, acesta era mai mult de jumătate îngheţat. Influenţat probabil şi de cei 15.000 de fani, arbitrul a fluierat totuşi startul. Bănel Nicoliţă, titular în dreapta mijlocului ”verzilor”.
 În minutul 4, prima reacţie. ”Pe acest teren nu se poate juca”, a zis antrenorul oaspeţilor, Christian Gourcuff. Peste alte trei minute acesta a început să discute cu tehnicianul gazdelor, Christophe Galtier, despre condiţiile de joc. Ambii erau de acord, partida trebuie oprită pentru a se evita accidentarea jucătorilor.

Gourcuff n-a mai răbdat şi i-a cerut celui de-al 4-lea arbitru să fie stopată disputa. Atenţionat, ”centralul” Benoît Bastien a chemat căpitanii şi antrenorii ambelor echipe pentru a discuta despre situaţie. Cu toţii au căzut de acord, iar meciul a fost suspendat. Se făcuse minutul 9.

Nemulţumiţi de decizie, suporterii s-au revoltat. Veniseră să vadă duelul, puteau suporta frigul în tribune în pofida celor minus 6 grade Celsius. Nu s-a mai schimbat nimic. Întîlnirea se va rejuca la o dată care urmează să fie stabilită. Nu e exclus chiar duminică.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Ce pensie are Ilie Năstase, după recalculare: „Nici mai mult, nici mai puțin!”
Tenis
Dinamo încearcă să dea lovitura cu doi internaționali români » Unul e format de Hagi, altul a debutat și la prima reprezentativă

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”