INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  CHAMPIONSHIP

Ce COȘMAR pentru Pantilimon! 8 goluri primite tur-retur împotriva aceluiași adversar, greșeală mare la prima reușită a contracandidatei

Articol de - Publicat miercuri, 13 martie 2019 23:12

Costel Pantilimon a greșit la primul gol al oaspeților în Nottingham Forest - Aston Villa 1-3, înfrângere grea pentru gazde în lupta la promovare. A avut și o intervenție magistrală, însă a ajuns la 8 goluri încasate împotriva aceluiași adversar într-un singur sezon

Gazdele au început perfect și au marcat în chiar minutul 3, când Colback a punctat norocos, o centrare care l-a depășit pe portarul Jed Steer și a intrat în poarta lui Aston Villa.

McGinn a egalat imediat, doar 4 minute mai târziu, cu largul concurs al portarului român Pantilimon: a primit de la Elmohamady și a șutat la colțul scurt pentru 1-1.

"Iar la colțul scurt!", au sărit fanii lui Nottingham Forest pe Facebook, criticându-l pe portarul ridicat în slăvi după ultimele evoluții, 3 "clean sheet"-uri în ultimele 5 partide pre-Villa.

Același scoțian a făcut "dubla" după doar un sfert de oră de joc, un șut de la 25 de metri, pe jos, la care Pantilimon n-a avut ce să facă.

SUPER INTERVENȚIE

În minutul 30, Pantilimon a avut o super-intervenție care a limitat proporțiile scorului. A scos în corner șutul lui Tammy Abraham, golgeterul lui Villa punându-l la încercare din câțiva metri.

N-a avut reacție la mijlocul reprizei secunde când, rămas țintuit pe linia porții, a fost martor la golul stoperului advers Hause.

Jocul s-a stins până la final, cu doar o bară a lui McGinn, aproape de hattrick. Iar Nottingham Forest, deși rămâne în goana pentru barajul care asigură al treilea loc de Premier League, e doar pe locul 10.

Totuși, la 3 puncte de baraj. Într-o luptă nebună, în care, cu 9 etape înainte de final, 8 echipe sunt despărțite de doar 6 puncte. Și toate se bat pe un singur loc!

TUR NEBUN

Pantilimon ajunge, astfel, la 8 goluri încasate în meciurile tur-retur cu Aston Villa.

În tur, pe Villa Park, cele două echipe au terminat la egalitate, 5-5, tot cu internaționalul român între buturi.

Pantilimon a fost selecționat de Cosmin Contra pentru meciurile cu Suedia (23 martie) și Feroe (26 martie), primele din preliminarele Euro 2020.

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!