INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  MAN UNITED - TOTENHAM 2-2

Ce notă a primit Radu Drăgușin în presa engleză, la debutul în tricoul lui Tottenham

Radu Drăgușin a bifat 11 minute, pe final, în meciul său de debut la Tottenham, iar cotidianul Evening Standard l-a notat cu 6 / FOTO: Imago

Articol de - Publicat duminica, 14 ianuarie 2024 22:50 / Actualizat duminica, 14 ianuarie 2024 23:36

Radu Drăgușin a bifat 11 minute, pe final, în meciul său de debut la Tottenham, iar cotidianul Evening Standard l-a notat cu 6.

În meciul din Premier cu Manchester United (2-2), Radu Drăgușin și-a trecut în cont primele minute în tricoul lui Tottenham. Per total 11 la număr, în final, de ajuns pentru a primi și notă din partea unui ziar englez.

Basarab Panduru a urmărit debutul lui Radu Drăgușin la Tottenham și a prezentat concluziile: „Dacă va face asta, nu are cum să nu joace la orice echipă din lume”
MANCHESTER UNITED - TOTTENHAM 2-2

Cotidianul londonez Evening Standard i-a dat 6, fără a face și o caracterizare a evoluției sale. Cifrele internaționalului român arată însă bine.

Radu Drăgușin a fost îmbrățișat de managerul Ange Postecoglou

Într-o linie de trei fundași centrali, folosit mai întâi în dreapta, apoi în stânga, apărătorul adus de Spurs de la Genoa a atins mingea de 10 ori și a oferit 8 pase precise, toate la cel mai apropiat coleg.

Nu a comis greșeli, iar la final a fost chiar îmbrățișat de managerul Ange Postecoglou. A existat inclusiv o fază controversată, în centrul căreia s-a aflat.

În al 5-lea minut al prelungirilor disputei de pe „Old Trafford”, gazdele puteau da lovitura. Scott McTominay a fost scăpat din marcaj, la 6 metri de poarta lui Vicario. Scoțianul a reluat defectuos și s-a încheiat 2-2.

Radu Drăgușin l-a marcat pe Rasmus Hojlund

Drăgușin? Garnacho a centrat din flancul stâng al atacului „diavolilor roșii”. În momentul în care mingea a plecat din piciorul argentinianului, românul se afla în marcaj la Hojlund, la un metru în fața danezului. Udogie îl avea în vizor pe McTominay.

Hojlund a atacat în zona punctului de la 11 metri, cu Drăgușin pe urmele lui. Udogie s-a oprit din cursa de urmărire a scoțianului de la United, făcând semn că mai are un adversar în spate.

Drăgușin îl urmărește pe Hojlund

Greșeala lui Tottenham a fost una colectivă, sugestivă fiind reacția lui Pierre-Emile Hojbjerg. Mijlocașul danez a dat din umeri și le-a reproșat celor din linia defensivă organizarea.

Drăgușin a fost neputincinos, nu a putut interveni în ultimul minut al prelungirilor, când United putea câștiga meciul