INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ITALIA / GENOA - FIORENTINA 3-3

Fenomenal

Articol de - Publicat luni, 16 februarie 2009 00:00

Mutu s-a trezit după pauză, la 0-3, şi a marcat ieri primul hat-trick în Italia, salvîndu-şi echipa dintr-o situaţie disperată

Nu doar "naţionala" e dependentă de Mutu. Nici Fiorentina nu ar putea rezista sus în Serie A fără "Briliant". A demonstrat-o şi în acest început de 2009. Pauza de trei săptămîni, cauzată de recidiva luxaţiei la cotul stîng, i-a sporit apetitul de gol. După "dubla" reuşită la Bologna, atacantul român a fost fenomenal ieri. Şi-a mărit porţia la trei goluri şi a salvat un punct de nimeni sperat pe terenul lui Genoa (3-3), Viola fiind condusă în minutul 56 cu 3-0!

Nimic nu anunţa uraganul Mutu în portul liguric. Deşi menajat de Piţurcă la amicalul cu Croaţia, Adrian a fost apatic în prima repriză. Nu i-a ieşit nimic. A luftat singur cu portarul, a executat slab două lovituri libere şi s-a bătut cu morile de vînt. Fiorentina nu a găsit replică la loviturile adversarului. Care a punctat chiar şi după ce Biava a lăsat Genoa în zece (30), De două ori! La 3-0, cu jumătate de oră înainte de final, Mutu a luat totul pe cont propriu şi a început cursa nebunească de urmărire. Gol din penalty, lovitură liberă deviată din zid şi, în ultima clipă, şutul care o menţine pe Fiorentina pe locul 4, de Ligă, cu un punct în faţa lui Genoa. Primul său hat-trick în străinătate, cu care ajunge la 11 goluri în acest campionat.

DE REŢINUT

» Mutu e al treilea jucător din istoria Fiorentinei care înscrie 3 goluri în deplasare, după Batistuta şi Nuno Gomes

» Cu hat-trick-ul reuşit cu Genoa, Mutu a sărit pe 9 în topul marcatorilor viola în Serie A, cu 44 de goluri, la 3 distanţă de Toni

» În ultimele trei meciuri jucate pentru Fiorentina, Adrian a înscris cinci goluri, aproape tot atîtea cîte în primele 21 de etape

» Mutu a ajuns la cota 104 goluri marcate în Italia, la Inter, Verona, Parma, Juventus şi Fiorentina

Cum a marcat Mutu

GOLUL UNU - Minutul 60. Mutu a transformat penaltyul obţinut de Gilardino. A şutat plasat şi l-a executat pe Rubinho: 3-1

GOLUL DOI - Minutul 81: Încă o lovitură liberă. A executat tot Mutu, zidul a deviat, iar Rubinho a respins în bara transversală şi mingea a ţopăit dincolo de linia porţii, înainte ca Gamberini s-o trimită în plasă: 3-2

GOLUL TREI - Minutul 90+3. Ultima fază. Mutu a şutat din interiorul careului, fără nici o speranţă pentru Rubinho: 3-3

La opt ani după Roşu
De mai bine de opt ani, nici un "stranier" nu a mai înscris trei goluri într-o partidă din campionatele mari ale Europei. De la reuşitele lui Laurenţiu Roşu, din 4 noiembrie 2000, cînd atacantul Numanciei o răpunea de unul singur pe Real Madrid (3-1). Fostul stelist a punctat atunci în minutele 8, 16 şi 64. "E cea mai frumoasă amintire a mea. Era primul meci contra lui Real, care tocmai cîştigase Liga Campionilor", a declarat recent într-un interviu în AS.

Fan călcat de autocar
Golul marcat la ultima fază de Mutu a produs scandal, gazdele reclamînd prelungirea excesivă a jocului. 300 de fani genovezi au blocat ieşirea jucătorilor Fiorentinei din stadion. Cînd au reuşit să plece însă, autocarul echipei viola, atacat cu diverse obiecte, a călcat un suporter al gazdelor, pe care l-a şi tîrît cîţiva metri. Suporterul a fost transportat la spital în stare gravă.

Reacţie de selecţioner :)
"Normal că m-am uitat la meciul Fiorentinei, asta mi-e meseria. E foarte bine cum este acum, e bine că a marcat Mutu. Nu vorbesc cu gazetarii duminică indiferent ce se întîmplă. Bravo lui că a marcat, şi ce să fac eu acum? Care e problema?"
Victor Piţurcă

"Nu sînt cele mai importante trei goluri ale carierei. A fost o nebunie să revenim de la 0-3, dar egalul contează enorm în lupta pentru Ligă"
Adrian Mutu, atacant Fiorentina

13 goluri a marcat Mutu în acest sezon pentru Fiorentina, 11 în campionat şi 2 în Ligă

DE REŢINUT

Becali, atac indirect la echipa de la care a transferat jucătorul: „Nu s-a mai antrenat așa, a făcut febră” + Fotbalistul care l-a cucerit: „Nici Mbappe nu-l scoate din echipă!”

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda