INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  GENT - DINAMO KIEV 1-2

Gent - Dinamo Kiev 1-2. Mircea Lucescu e „rege” în Ucraina: a depășit recordul lui Lobanovski!

Mircea Lucescu e „rege” în Ucraina: a depășit recordul lui Lobanovski!

Articol de - Publicat joi, 24 septembrie 2020 11:46 / Actualizat joi, 24 septembrie 2020 11:48

Mircea Lucescu, antrenorul lui Dinamo Kiev, a devenit, la 75 de ani, antrenorul cu cele mai multe meciuri în cupele europene la o echipă ucraineană. Are 136 de partide, una în plus față de cel mai bun tehnician din istoria Ucrainei.

Pentru Mircea Lucescu, meciul din Belgia a fost doar al doilea în Europa la Dinamo Kiev. După 2-0 cu AZ Alkmaar, 2-1 cu Gent.

Cu această partidă, a devenit însă antrenorul cu cele mai multe partide în cupele continentale la o echipă ucraineană. Are 136 (134 la Șahtior), dintre care 90 în Champions League.

A depășit astfel recordul lui Valeri Lobanovski, cel mai mare tehnician al Ucrainei, care a avut 135 de întâlniri europene (94 în Ligă), numai cu Dinamo Kiev.

Al treilea în acest top este Miron Markevici (Karpati, Metalist și Dnepr), aflat mult în spatele lui Lucescu și Lobanovski, cu 79 de meciuri.

Gent - Dinamo Kiev 1-2. Mircea Lucescu, o comparație plastică după victoria din Ligă: „Parcă era Maica Tereza”

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Anunță un sponsor nou imediat după FCSB - Petrolul: „Sunt discuții avansate. Vor primi bonus de victorie pentru acest meci!”
Gigi Becali a făcut praf un jucător, apoi s-a răzgândit și a criticat arbitrajul » Ce arată imaginile de la cel mai încins moment al jocului

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”