INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ALAVES - VALENCIA 1-0

Ianis Hagi a debutat în tricoul lui Alaves » Mijlocașul naționalei, introdus pe final în victoria cu Valencia

Mijlocașul Ianis Hagi (24 de ani) a debutat în tricoul celor de la Deportivo Alaves în victoria obținută azi de trupa bască, pe teren propriu, scor 1-0, în fața Valenciei, într-o partidă din runda cu numărul 4 din La Liga.

Articol de - Publicat sambata, 02 septembrie 2023 23:22 / Actualizat sambata, 02 septembrie 2023 23:48

Internaționalul împrumutat de vicecampioana Scoției, Rangers, în acest sezon în prima ligă spaniolă, a fost aruncat în luptă de antrenorul Luis Garcia în minutul 87, în locul lui Jon Guridi. Nu s-a remarcat în vreun fel în cele câteva minute petrecute pe teren.

FCSB pregătește lovitura pe piața transferurilor » Becali confirmă sosirea jucătorului de națională: „Vine luni”
FCSB

Ianis Hagi a debutat la Deportivo Alaves în victoria contra Valenciei

Formația din Țara Bascilor a început în forță partida. În secunda 30 a meciului, Luis Rioja a obținut un penalty, după ce a fost faultat de portarul Valenciei, Giorgi Mamardashvili, în interiorul careului.

Kike Garcia a executat lovitura de pedeapsă, dar georgianul din poarta oaspeților a respins. Penalty-ul a fost repetat, după ce din camera VAR a fost analizat faptul că un fundaș al Valenciei intrase în suprafața de pedeapsă în momentul în care Garcia executa.

Tot Garcia a fost cel care a bătut și a doua oară penalty-ul. Atacantul lui Alaves a schimbat colțul, dar Mamardashvili a fost din nou la post.

Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 6. Ruben Duarte a centrat din banda stângă, iar Cenk Ozkacar, stoperul turc al Valenciei, și-a trimis balonul în proprie poartă.

În urma acestei victorii, Deportivo Alaves a ajuns la 6 puncte câștigate în primele 4 runde din La Liga. După pauza cauzată de meciurile echipelor naționale, Alaves joacă în deplasare, la Madrid, pe terenul lui Rayo Vallecano. Partida e programată pe 15 septembrie.

„Edi a auzit ce a spus!” » GSP a aflat de ce Alex Mitriță a fost lăsat acasă de selecționer: „Toți au simțit că-i lasă la greu”