INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ITALIA/ LAZIO ROMA - INTER MILANO 1-1

Of, Chivu!

Articol de - Publicat duminica, 30 martie 2008 00:00

Forţat să joace cinci meciuri în două săptămîni, Chivu a ieşit accidentat seară, afectat de atacurile lui Dabo la genunchi şi pomete

A strîns din dinţi şi a jucat cu infiltraţii pentru a suporta durerile de la umărul stîng. Patru meciuri la Inter plus amicalul cu Rusia la "naţională". Dar aseară a ridicat steagul alb. Chivu a rezistat 72 de minute pe "Olimpico", ieşind accidentat, iar Inter a scos o remiză (1-1) cu Lazio. Tocmai pe terenul unde jucase 3 sezoane şi în ziua revenirii lui Ştefan Radu după accidentare!

Folosit, ca în derbyul cu Juventus, mijlocaş stînga, căpitanul "naţionalei" a alergat mult, a bătut şi loviturile libere. I-a centrat bine lui Burdisso, care nu l-a păcălit cu capul pe Ballotta. A riscat apoi înaintea pauzei, cînd l-a deposedat în careu pe Behrami, atingînd şi mingea, dar şi ulterior piciorul elveţianului. Arbitrul Rosetti putea dicta penalty! Inter intra în avantaj la cabine, golul lui Crespo (11) stabilind rezultatul unui meci pe care Lazio părea să-l dea rivalei Romei.

"Prietenia" din teren s-a stricat subit după ce Rocchi a scăpat la limita ofsaidului (59) şi l-a executat pe Julio Cesar: 1-1. Lazialii au început să scoată colţii. Şi chiar Chivu a simţit-o pe pielea lui. Atacat violent de Dabo cu talpa pe genunchiul stîng, Cristi a rezistat. Francezul a scăpat doar cu "galben" şi nu s-a lăsat pînă nu l-a doborît pe român. Un cot în faţă la un duel aerian şi partida s-a încheiat pentru Chivu, schimbat cu Vieira în minutul 72. Iar Inter a trebuit să se mulţumească doar cu egalul, după ce Julio Cesar a fost salvat de bară la şutu lui Dabo!

Radu remarcabil
Nici nu s-a cunoscut că a lipsit de pe gazon două săptămîni. Ştefan Radu a jucat foarte dezinvolt aseară şi n-a greşit aproape deloc. Revenit după o contractură musculară la flexorii coapsei drepte, suferită într-un meci cu Udine, fostul dinamovist s-a rermarcat pe flancul stîng al defensivei laziale. Preferat iar lui Kolarov, fundaşul român a închis bine culoarele şi a urcat deseori în sprijinul ofensivei. I-a dat şi moţii lui Julio Cesar, cu un şut puţin peste tranvsersală în repriza secundă. A fost surprins, ca întreaga apărare lazială, la ieşirea greşită la ofsaid, de care a profitat Maicon, centrîndu-l la gol lui Crespo.

Becali, atac indirect la echipa de la care a transferat jucătorul: „Nu s-a mai antrenat așa, a făcut febră” + Fotbalistul care l-a cucerit: „Nici Mbappe nu-l scoate din echipă!”

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda