INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ITALIA / INTER - JUVENTUS 1-2

Patimi

Articol de - Publicat duminica, 23 martie 2008 00:00

Juve a triumfat în "Il derby d'Italia" şi a înviat lupta pentru titlu de Paştele catolic. Inter mai are doar 4 punct avans faţă de AS Roma

Campionatul a înviat. Adevărat a-nviat! Îmbrăcînd straiele Făcătorului de Minuni, "Bătrîna Doamnă" a adus lumină la Roma. Şi panică la Milano. Juve a cîştigat sîmbătă seară "Il Derby d'Italia" cu Inter, chiar pe "Meazza" (2-1), şi a redus la 4 puncte avansul liderului faţă de Roma. A aprins iarăşi spiritele în bătălia pentru titlu, care devine infernală cu 8 etape înaintea finişului.

Patimile au început pentru campioni după-amiază, cînd a jucat Roma. Golul lui Giovinco şi "roşul" lui Perrotta păreau să le-aducă un Paşte fericit. Un succes seara şi sprintau la plus 9. Probabil că Inter adunase destule păcate în restul sezonului, din moment ce Panucci le-a adus "giallorossilor" triumful în zece cu Empoli (2-1) şi speranţa că Inter se va mai împiedica o dată.

Adevăratele patimi au venit chiar în ajunul Învierii. Dar n-a înviat trupa lui Mancini şi Juve, cea de pe urma căreia milanezii au cules gloria în urma scandalului Calciopoli, suflîndu-i două titluri din vitrină. Ranieri a pregătit tactic perfect jocul. Şi-a ţinut în şah adversarul o repriză, iar după pauză a dat şah şi mat unei defensive pîrîind din toate articulaţiile, ca umărul şubred al lui Chivu. Şi dacă Julio Cesar n-ar fi apărat dumnezeieşte, Inter ar fi terminat răstignită pe cruce.

Del Piero a vrut să-i chinuie pe interişti. Ratînd de două ori singur cu portarul brazilian la 0-2 şi oferindu-i campioanei iluzia salvării. De care n-a fost departe. Maniche, cel ce redusese diferenţa, a ţintit bara în prelungiri şi a aruncat surpriza din oul de Paşte. Campionatul a-nviat!

0-1, din ofsaid
Pentru Inter a venit şi vremea pocăinţei. Erorile de arbitraj, şi nu au fost deloc puţine, au început să se întoarcă asupra campioanei. Stefano Farina şi asistentul Nicoletti, acelaşi de la "cornerul ascuns" al Romei, au deschis drumul spre victoria "bianconerilor". Camoranesi a fost lăsat în ofsaid de defensiva milaneză la pasa lui Molinaro, jocul a continuat şi Julio Cesar s-a predat. "Măcar acum vor înceta să susţină că Inter e ajutată de arbitri", a glumit ironic Mancini. Şi celălalt asistent a greşit apoi, semnalizînd aiurea ofsaid la Chivu, pasa venind de la Nedved!

Aproape de gol
Sîmbătă seară, Chivu a fost aproape să-i dea iarăşi gol din lovitură liberă lui Buffon. Aşa cum reuşise în primul lui sezon la AS Roma. Avansat mijlocaş stînga, căpitanul "naţionalei" n-a avut mari probleme cu umărul stîng şi a apărut deseori în careul torinezilor. Şi putea deschide scorul în prima repriză, dar portarul "squadrei azzurra" a plonjat sigur la execuţia sa lîngă bară şi a reţinut. S-a ales cu un "galben", după faultul la Camoranesi. Elanul lui Cristi s-a stins după pauză. În minutul 82, a fost schimbat cu atacantul Balotelli, Inter încercînd disperată să revină.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”
Altele
Singurul fotbalist pe care Gică Hagi nu vrea să îl vândă: „Construiește echipa în jurul lui!” » Ar fi refuzat oferta de la Rapid

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat