INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ANGLIA

VIDEO Pantilidemon și înger » Gafă la golul oaspeților, superparadă la ultima fază în Sunderland - Southampton 2-1

Pantilimon cade pe Coates, scapă mingea și Mane egalează, stabilind scorul pauzei // Foto: Reuters

Articol de - Publicat duminica, 03 mai 2015 00:00

Costel s-a ciocnit de fundașul său Coates, scăpînd mingea din palme, iar Mane a egalat în poarta goală. Dar românul s-a revanșat la ultima fază, salvînd la șutul lui Elia de 2-2!

"E plăcut cînd munca ți-e apreciată, însă echipa e cea mai importantă și voi face totul să îmi ajut colegii, întrucît toți tragem pentru același obiectiv", declara Pantilimon, înaintea duelului de ieri cu Southampton.

Portarul român a început rău, dar s-a revanșat în final, astfel că gafa lui n-a contat. "Pisicile Negre" au învins cu 2-1 și rămîn sub linie, la un punct de Leicester și cu un joc în minus.

Tocmai ce deschisese scorul Jordi Gomez, din penalty (21), și la faza succesivă Costel le-a făcut cadou "sfinților", cu Gardoș lăsat iar pe bancă, golul egalizator. Părea sigur pe ieșire, la centrarea lui Jose Fonte.

A prins mingea, dar s-a ciocnit cu uruguayanul Coates, stoperul său, și a scăpat-o exact în fața lui Mane. Care a spus mersi, reluînd în poarta părăsită de Pantilimon! 1-1 la pauză.

Tot Jordi Gomez l-a scos pe român. A bătut precis și al doilea 11 metri (55), fază la care oaspeții l-au pierdut pe Ward-Prowse ("roșu"). Trebuia însă ca Panti să-și spele păcatele.

În ultimul minut de prelungire, a reușit parada meciului, respingînd în corner șutul de 2-2 al lui Elia de la 11 metri!

14 goluria primit Pantilimon în ultimele 8 etape, numai o dată reușind în acest timp să țină poarta închisă la Sunderland

Notele GSP după meciul unei generații: „Ciudat să vedem decarul în bandă, dar Iordănescu a simțit bine!”
Nationala
Gică Hagi, exuberant după calificarea României în optimi la Euro 2024: „Cred că e posibil orice acum”
Nationala

Dan Șucu nu se oprește! Transfer la Rapid direct de la naționala României, în ziua meciului decisiv cu Slovacia

L'Equipe, reacție incredibilă despre România, posibila adversară a Franței la Euro: „Implacabilă, să se neutralizeze reciproc”