SPORTURI  »  ALTELE  »

Cădere incredibilă în clasament pentru Tiger Woods, lider mondial la golf timp de peste 13 ani

Articol de Socaciu NarcisJURNALISPORT - Publicat luni, 17 iulie 2017 21:20

Azi Tiger Woods, 41 de ani, a părăsit pentru prima dată în cariera lui top 1000 in clasamentul oficial al jucătorilor de golf, situându-se pe 1005.

De 14 ori câştigător de mari turnee, timp de 683 de săptămâni lider mondial, de două ori mai mult ca următorul cel mai bine clasat competitor, Greg Norman, cariera lui a suferit o cădere in ultimii ani din cauza problemelor avute la spate, suferind mai multe operaţii.

Woods nu a mai jucat în turnee profesioniste din luna februarie şi a fost arestat, fiind suspectat de conducere sub influența alcoolului când a fost găsit dormind la volanul maşinii sale Mercedes, el atribuind starea unei reacţii neaşteptate la medicaţia de după operaţie.

Deși jucătorul de 41 de ani a urmat recent un program intensiv de recuperare, este incert când şi dacă va reveni în turnee.

Woods a tot căzut în clasamentul mondial, dar azi a atins o bornă istorică, atunci când a fost confirmat nr. 1005 mondial. Tiger Woods a ocupat locul 730 mondial când a câştigat primele puncte ca amator, în 1994, şi a ocupat locul 434 când şi-a făcut debutul ca profesionist, în 1996. Momentan, lider mondial în clasamentul jucătorilor de golf este Dustin Johnson.

Surse: uk.sports.yahoo.com, golfchannel.com, golf.com

Fii parte din redacția noastră! Participă la Jurnalisport – proiect inovativ GSP, susținut de Google. Aici ai toate detaliile!

Mutare de ultimă oră! Florentino Perez a anunțat cine semnează cu Real Madrid, imediat după finala Champions League
Liga Campionilor

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring