SPORTURI  »  ALTELE  »  ÎNOT / CAMPIONATE MONDIALE

Fără podium

Articol de - Publicat duminica, 02 august 2009 00:00

După ce a cucerit bronzul la 1.500 de metri liber, Camelia Potec s-a clasat aseară a cincea la 800 m

Ultima şansă la medalie a României la Mondialele găzduite de Roma s-a consumat în finala probei de 800 metri liber. Calificată cu al treilea timp, Camelia Potec a luat startul pe culoarul 3, a întors a treia după primii 50 de metri, apoi a condus cursa pînă la borna 300. Lupta la vîrf a fost una extrem de strînsă, cu patru sportive implicate, daneza Friis, britanicele Adlington, campioana olimpică de la Beijing, şi Jackson şi românca Potec. Apoi, şi-a făcut loc şi italianca Filippi, cîştigătoarea titlului mondial la 1.500 metri liber.

De la 350 de metri, Camelia a cedat teren. Friis, pe care Potec o învinsese în serii cu peste două secunde, a înteţit ritmul şi nu a mai putut fi prinsă. Românca a încheiat cursa pe locul al cincilea, în 8:20,44, la 4,52 secunde de învingătoare. Dacă şi-ar fi repetat rezultatul din aprilie, de la Naţionalele Franţei, disputate la Montpellier, 8:16,70, Potec ar fi cîştigat ieri argintul la Roma.

A fost a treia finală a Cameliei la aceste Mondiale. Ea a cucerit medalia de bronz în proba-maraton a înotului, 1.500 metri, şi s-a clasat a şasea la 400 metri liber. De altfel, ea a fost singura reprezentantă a României care a izbutit să-şi facă loc în lupta pentru podium. România nu mai obţinuse o medalie la CM de înot din 2003. Campionatele lumii se încheie azi, ştafeta noastră de 4x100 metri mixt masculin urmînd să ia startul dimineaţă, în serii.

Mihai Stoica, impresionat de fizicul unui „tricolor”: „Uitați-vă la el, poate să concureze la Mister Olympia”
Nationala
„Am imaginile!” » Furtună și DUPĂ Germania - Danemarca: „Ăsta nu e fotbal! Reguli ridicole”
Euro 2024
Edward Iordănescu a găsit formula câștigătoare pentru meciul cu Olanda » 3 schimbări în echipa de start
Nationala

Rafael van der Vaart, dialog cu GSP: „România? Mai bine întâlneam Spania sau Germania” » „Tricolorul” care l-a impresionat

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda