SPORTURI  »  ALTELE  »  CAMPIONATUL EUROPEAN DE POLO

România a învins Spania, vicecampioana lumii la polo! » Muy bien, chicos!

Articol de - Publicat marti, 31 august 2010 00:00

"Tricolorii" întîlnesc mîine, de la ora 19:00, în direct la TVR 2 şi liveTEXT pe GSP.RO, echipa ţării gazdă, Croaţia.

"Naţionala" de polo a României a reuşit ieri a doua victorie la Campionatul European din Croaţia. "Tricolorii" s-au încălzit duminică în partida cu Turcia, cîştigată fără emoţii, 12-6. În schimb, ieri, elevii ungurului Istvan Kovacs au trebuit să înoate din greu pentru a depăşi Spania, vicecampioana lumii, scor 11-10!

În primele două "sferturi" România s-a apărat senzaţional şi a luat doar 3 goluri, conducînd la pauză cu 5-3. Au urmat apoi însă opt minute de coşmar, cu ibericii revenind puternic de la 7-5 şi 8-6. În ultima parte, românii s-au distanţat încă o dată, la 10-8, dar s-au văzut din nou egalaţi cînd mai erau 90 de secunde.

Echipele păreau mulţumite cu un punct, cînd Ramiro Georgescu a avut o execuţie magistrală, boltă peste portarul Aguilar. Ibericii au încercat un ultim atac atac, ca să egaleze, dar România s-a apărat foarte bine şi au reuşit o victorie senzaţională.

"Ca de obicei, a fost un meci foarte tare. Au fost cîteva decizii ale arbitrilor pe care nu le-am înţeles, dar pe final, trebuie să recunosc, am avut şi noroc. Sînt extrem de fericit că am cîştigat şi ne păstrăm şansele de calificare în sferturile de finală", a spus Alexandru Matei.

Antrenorul Spaniei, Rafael Aguilar, era sigur de victorie înainte de partidă. "Îi bătuserăm pe români în toate partidele recente şi nu aveam emoţii. România a fost însă mai puternică şi jocul nostru a fost destul de slab". Au marcat pentru noi: Alexandru Matei 3 goluri, Ramiro Georgescu 3, Cosmin Radu 2, Alexandru Ghiban 2, Tiberiu Negrean 1.

Greu cu Croaţia
România va întîlni miine, de la ora 19:00, în direct pe TVR 2, reprezentativa Croaţiei, în cel de-al treilea meci din grupa A la Campionatul European. Echipa ţării gazdă, bronz la ultimul Campionat Mondial, locul 4 la Euro 2008, a pierdut primul meci în grupă, 9-11 cu campioana continentală, Muntenegru, iar aseară a învins Turcia, 16-3. În ultima întîlnire directă, România a pierdut în "sferturi" la Campionatul Mondial de la Roma 2009, 5-7.