SPORTURI  »  ALTELE  »  TURNEUL PREOLIMPIC LA POLO

România ratează dramatic calificarea la Rio! 7 secunde ne-au despărțit de prelungiri

Articol de - Publicat vineri, 08 aprilie 2016 22:56

Naționala de polo a României a ratat aseară calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro după ce a fost învinsă incredibil de Italia, la Trieste.

Echipa gazdă a marcat golul calificării cu 7 secunde înainte de final, după ce Goanță văzuse la faza premergătoare cartonașul roșu!

Românii au luptat eroic în bazin. Conduși cu 2-0 după primul sfert, au reușit să egaleze. Italia a intrat însă la pauză cu un avantaj minim: 4-3. Apoi s-a mers cap la cap, cu vicecampioana olimpică nereușind să se desprindă decisiv!

În ultimele 8 minute, România a reușit încă o dată să egaleze la 7, prin Mihnea Gheorghe. În ultimele cinci minute s-au dus bătălii grele, dar nici una dintre echipe nu reușea să dea lovitura de grație.

Goanță a văzut cartonașul roșu și Italia a marcat în superioritate numerică. Mai erau doar 7 secunde de joc! România ratează astfel biletul de Rio, după ce participase la Londra, în 2012!

Becali, atac indirect la echipa de la care a transferat jucătorul: „Nu s-a mai antrenat așa, a făcut febră” + Fotbalistul care l-a cucerit: „Nici Mbappe nu-l scoate din echipă!”

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda