SPORTURI  »  BASCHET  »  NBA - PLAYOFFS

Lakers îşi continuă cursa spre titlu

Articol de GSP - Publicat marti, 28 aprilie 2009 00:00

Utah Jazz - LA Lakers 96 - 107 (meciul 5)

Fanii prezenţi pe arena Staples Center au sărbătorit încă o victorie în faţa celor de la Utah, la capătul unei seri în care Bryant a marcat 31 de puncte şi a dat patru pase decisive. După un prim sfert de oră în care ambele echipe au terminat la egalitate, Kobe şi-a reglat tirul aruncărilor de trei puncte şi Lakers a intrat la cabine cu 13 puncte avans, atacurile lui Kirilenko şi Millsap reuşind doar să îi motiveze şi mai mult pe jucătorii lui Phill Jackson.

După pauză, Gasol şi Odom s-au completat reciproc, trecînd rînd pe rînd de Williams şi Boozer. Coşurile de trei puncte ale lui Korver şi intervenţiile spectaculoase ale lui Brewer au ajutat oaspeţii să reducă avantajul de 14 puncte avut de L.A.. Cu doar un minut înainte de final, Jerry Sloan, cel care antrenează Utah Jazz de mai bine de 21 de ani, este eliminat pentru protestele la adresa arbitrajului. Evoluţia modestă a lui Carlos Boozer a culminat cu a doua eliminare a echipei lui, în al doilea an consecutiv.

Lakers va juca următorul tur în compania învingătoarei dintre Portland şi Houston (scor general: 2-2).

Top 5 marcatori:

1.Kobe BRYANT (L.A.) - 31 de puncte
2.Lamar ODOM (L.A.) - 26
3.Pau GASOL (L.A.) - 17
4.Paul MILLSAP (Utah) - 16
5.Andrei KIRILENKO / Deron WILLIAMS (Utah) - 14

Becali, atac indirect la echipa de la care a transferat jucătorul: „Nu s-a mai antrenat așa, a făcut febră” + Fotbalistul care l-a cucerit: „Nici Mbappe nu-l scoate din echipă!”

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda