SPORTURI  »  BASCHET  »  FINAL FOUR

Știm semifinalele Cupei României la baschet masculin! U-BT Cluj-Napoca a evitat dramatic primul eșec intern al sezonului

Articol de - Publicat joi, 15 februarie 2024 22:40 / Actualizat joi, 15 februarie 2024 23:10

U-BT Cluj-Napoca a revenit formidabil în ultimele minute ale meciului cu CSO Voluntari, din sferturile Cupei României la baschet masculin, și s-a impus, scor 96-92. În careul de ași s-au mai calificat CSM Oradea, CSM Constanța și CS Rapid.

U-BT Cluj-Napoca era neînvinsă pe plan intern în acest sezon, 21 de victorii consecutive. Elevii lui Mihai Silvășan au fost testați serios de CSO Voluntari, în sferturile Cupei României.

Cine e Denisa, iubita lui Istvan Kovacs, care a făcut furori în această săptămână în București
GALA SPORTULUI

U-BT Cluj-Napoca, revenire formidabilă în sferturile Cupei României

Cu Trevon Allen la meciul sezonului, 30 de puncte, ilfovenii s-au desprins în ultimul sfert. La intrarea în ultimele 5 minute aveau un avans de 8 puncte.

A fost momentul în care D.J. Seeley a devenit „automat”. A reușit două aruncări de la mare distanță, l-a servit o dată impecabil e Stipanovic, iar soarta partidei s-a întors.

Defensiva campioanei a închis toate culoarele și a adus calificarea în semifinalele Cupei României. Acolo vor da peste CSM Constanța, învingătoare în fața lui CSU Sibiu, scor 67-63.

16 puncteau avut cei mai buni marcatori ai lui U-BT Cluj, Jones, Patrick și Seeley

Pe cealaltă jumătate de tablou, Rapid s-a distrat cu Petrolul, scor 78-57, iar CSM Oradea a trecut de CSM Târgu Mureș, 77-71.

Meciurile din sferturile de finală s-au disputat în sala „Horia Demian” din Cluj-Napoca. Semifinalele și finala se mută în sala Polivalentă din același oraș.

Programul semifinalelor Cupei României:

• Rapid - CSM Oradea, sâmbătă de la ora 17:30
  • U-BT Cluj - CSM Constanța, sâmbătă de la ora 20:30

Potrivit site-ului oficial al Federației Române de baschet, finala este programată duminică, 18 februarie, de la ora 20:30.

Toți ochii la Londra » Ziua în care U-BT Cluj-Napoca își va afla adversara din sferturile EuroCup
EUROCUP
„Ești o prădătoare, e o nebunie!” » Relație controversată în NBA: starul de 21 de ani va avea un copil cu iubita de 39, care are un fiu aproape de vârsta lui!
NBA

Cristian Tudor Popescu dezvăluie regula radicală pe care ar impune-o imediat în tenis: „E singura șansă pentru spectacol, să scăpăm de «bum-bum», «buf-buf»”

CSA Steaua ATACĂ după ultima decizie privind palmaresul: „FCSB a jucat ilegal în Liga 1. Cerem public LPF și FRF să explice!”