Articol de GSP - Publicat joi, 14 octombrie 2010 00:00
Pugilistul Lucian Bute, care îşi va apăra, sîmbătă, pentru a şasea oară titlul mondial la categoria mijlocie, a primit din partea IBF un inel comemorativ pentru performanţele sale. Românul a primit inelul, miercuri, la conferinţa de presă dinaintea confruntării din week-end, cu Jesse Brinkley
" International Boxing Federation are o politică ce prevede înmînarea unui inel campionilor noştri care îşi apără titlul de trei ori. Trebuia să îi înmînăm lui Bute inelul la Porto Rico, dar îl vom da acum", a declarat supervizorul IBF, Lindsay Tucker, potrivit canoe.ca.
Jesse Brinkley a afirmat că îşi doreşte şi el un inel ca al lui Bute. "Vreu să am un astfel de inel. De fapt, dacă s-ar putea să se pună şi inelul în joc, vineri, odată cu centura, aş fi foarte fericit", a explicat el.
Lucian Bute îşi va apăra pentru a şasea oară titlul mondial la categoria supermijlocie, versiunea IBF, în noaptea de vineri spre sîmbătă, la Montreal, într-un meci împotriva americanului Jesse Brinkley.
foto: canoe.ca
![Halucinant: comentatorul TV de la Juventus - Inter l-a jignit pe premier și a fost înlocuit la pauză! „Cel mai mare monstru din istorie!”](https://cacheimg.gsp.ro/autocrop/smp-images-production/gsp.ro/17022025/9c414027-1384-4587-beb4-c23ebc55c8d2.jpg?width=195&height=130)
![„De liga SATELOR!” » La 3 zile după PAOK - FCSB, Răzvan Lucescu a făcut din nou iureș: „Rușine! Din cauza asta vom merge la București și vom lupta!”](https://cacheimg.gsp.ro/autocrop/smp-images-production/gsp.ro/16022025/59dbb011-8ed7-4942-9df5-88fed57f08cf.jpg?width=195&height=130)
Anunț MAJOR: Jannik Sinner a acceptat 3 luni de suspendare din tenis! » Cum a motivat gestul