SPORTURI  »  CICLISM  »  TURUL ITALIEI

VIDEO Ben Thomas, victorie în etapa a 5-a a Turului Italiei! Pogacar rămâne liderul clasamentului

Articol de - Publicat miercuri, 08 mai 2024 21:26 / Actualizat miercuri, 08 mai 2024 21:51

O nouă etapă spectaculoasă în Turul Italiei! În care Ben Thomas a fost surpriza zilei și s-a impus în fața danezului Michael Valgren, a italianului Andrea Pietrobon, dar și a francezului Enzo Paleni. A fost cel mai bun în runda de 178 de kilometri, de la Genova la Lucca.

Thomas, în vârstă de 28 de ani, care locuiește în Italia, este de patru ori campion mondial pe pistă, dar nu a câștigat niciodată o etapă într-un mare tur. A fost și o primă victorie a sezonului pentru echipa sa Cofidis.

De două ori campion în Turul Franței, Tadej Pogacar rămâne liderul la zi al clasamentului, fiind cu 46 de secunde înaintea britanicului Geraint Thomas și cu 47 de secunde față de Daniel Martinez din Columbia.

Joi, etapa a 6-a va avea loc între Viareggio - Rapolano Terme.