SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA-ISLANDA 28-34

Aihan Omer: "Asta ne e valoarea!"

Articol de - Publicat sambata, 10 ianuarie 2009 00:00

România a pierdut primul meci în turneu din Danemarca în faţa vicecampioanei olimpice, Islanda, scor 28-34

Cu şapte zile înainte de debutul la Mondialul din Croaţia, România a pierdut primul amical în Turneul celor Patru Naţiuni, care se desfăşoară în Danemarca. Aseară, la Skjern, "tricolorii" au fost învinşi de Islanda, 34-28, echipă care nu joacă însă cu prima garnitură, după medalia de argint cîştigată surprinzător la Beijing.

România a început excelent partida, a condus cu 2-0 după primele şase minute, dar islandezii au revenit repede şi la pauză au intrat în avantaj: 15-11. A urmat o cădere a românilor, care au fost complexaţi de adversari şi mult prea atenţi la accidentări. În minutul 43 Islanda se desprinsese la zece goluri: 25-15. "A urmat cea mai bună perioadă a României. În ceva mai mult de zece minute am revenit la doar două lungimi, 27-29, şi am avut şi atacul. Pe final însă a urmat o nouă cădere", a declarat antrenorul Aihan Omer.

Acesta nu a fost mulţumit decît de evoluţia portarilor Stănescu şi Popescu. "Am ratat mult, inclusiv două aruncări de la şapte metri, dar rezultatul ăsta ne-a adus cu picioarele pe pămînt. Asta ne e valoarea, dar mai bine jucăm cu echipe puternice decît să batem ştiu eu pe cine şi apoi să ne credem de neînvins", a adăugat Omer. Au marcat pentru România: Iacob 6 goluri, Timofte 5, Pîrîianu 5, Toma 4, Cozma 2, Petrea 2, Ghionea 2, Jurcă 1 şi Stavrositu 1.

Azi, de la ora 15:10, la Silkeborg, România întîlneşte Bosnia-Herţegovina.

Becali, atac indirect la echipa de la care a transferat jucătorul: „Nu s-a mai antrenat așa, a făcut febră” + Fotbalistul care l-a cucerit: „Nici Mbappe nu-l scoate din echipă!”

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda