SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA - RUSIA 31-33

Aproape, dar atît!

Articol de - Publicat sambata, 21 noiembrie 2009 00:00

Echipa naţională a României nu a reuşit nici ieri să se impună în faţa selecţionatei Rusiei

Rusoaicele au rămas neînvinse de românce şi după meciul de ieri, din Norvegia, deşi la un turneu amical se poate presupune că echipele sînt mai vulnerabile, mai puţin vigilente. Iar pentru România era un meci de orgoliu. De a demonstra că poate învinge pe oricine.

Partida de la Trondheim a debutat slab pentru jucătoarele selecţionerului Radu Voina. După primele 11 minute, româncele au fost conduse cu 10-4. După alte 10 minute, scorul a evoluat la 15-7. Moment în care Cristina Neagu a avut 3 reuşite consecutive. Radu Voina a simţit revenirea elevelor sale şi a cerut timeout.

"Să nu mai greşim! Din minge să răsucim. Oana, ai grijă la semicerc! Hai, fetelor!" au fost sfaturile antrenorului. "Victorie! Unu, doi, trei!", s-au încurajat româncele. Căpitanul Cristina Vărzaru a intrat pe teren şi repede a înţepat de două ori poarta Rusiei. A urmat Puşcaşu, Neagu şi "tricolorele" s-au apropiat la 15-13... 15-19.

În partea a doua a întîlnirii, greşelile au reapărut, dar în amebele sensuri. Contraatacuri cînd reuşite, cînd bîlbîite, dar şi multe mingi pierdute. Diferenţa dintre cele două echipe a oscilat între 2 şi 4 goluri. Cu zece minute înainte de final, România s-a apropiat de Rusia chiar la un punct. Au forţat româncele, dar degeaba. Scorul final: 31-33.

Turneul din Norvegia este ultimul înaintea Campionatelor Mondiale din China, din decembrie. Azi, România va întîlni Norvegia, iar mîine, Croaţia.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”
Altele
Singurul fotbalist pe care Gică Hagi nu vrea să îl vândă: „Construiește echipa în jurul lui!” » Ar fi refuzat oferta de la Rapid

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat