SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR / LADA TOGLIATII-OLTCHIM 34-33

Blestemul rus

Articol de - Publicat sambata, 08 noiembrie 2008 00:00

Oltchim a pierdut la Togliatti, deşi a condus cu trei goluri pe final

Aşa cum s-a întîmplat şi anul trecut, campioana României, Oltchim Rm. Vîlcea, a pierdut la Togliatti în faţa rusoaicelor de la Lada. Aseară, vîlcencele au fost mult mai aproape de a scoate un rezultat favorabil, dar evoluţia în salturi, apărarea foarte slabă şi ratările în situaţii clare le-au privat pe oltence de un rezultat care să le uşureze situaţia în grupă. :X

Fără vedetele Postnova, Marenikova sau Sidorova, Lada a făcut faţă româncelor şi cu tinerele Gruzdeva, Bliznova, Cernoivanenko sau Vinogradova. Portarul Konstantinova a făcut minuni între buturi, iar Lada a cîştigat la limită, 34-33. Rusoaicele au început tare, s-au distanţat rapid la patru goluri, 7-3 (minutul 11), dar vîlcencele s-au trezit şi au început să joace handbal. În minutul 25 Oltchim conducea cu 13-11, dar gazdele şi-au revenit repede din pumni. Lada a intrat cu 15-13 la pauză, diferenţa crescînd în primele minute din partea a doua pînă la 19-14 (min. 34). :O

Jocul exact al Oanei Manea, aruncările Steluţei Luca şi loviturile de la 7 metri fructificate de Lecuşanu au băgat Vîlcea în joc. În minutul 44, Oltchim egalase deja, 23-23, iar ofensiva Ladei găsea din ce în ce mai puţine culoare spre poarta Luminiţei Dinu. La 28-25, în minutul 51, antrenorul Ivica Rimanici s-a aşezat calm pe bancă, dar meciul nu era nici pe departe încheiat. Jocul campioanei României a devenit unul lent, previzibil, greşelile şi-au făcut iar apariţia, iar Lada a întors miraculos, cîştigînd un meci pe care nu l-a crezut încheiat nici un moment.

"În apărare am pierdut meciul. La 28-25 nu am mai crezut că pierdem meciul, dar aşa se întîmplă cînd nu joci serios pînă la capăt"
Ioan Gavrilescu, preşedinte Oltchim

Cunoştinţe vechi
Oltchim Rm. Vîlcea va juca următorul meci în Liga Campionilor pe 15 noiembrie, cu Podravka, fosta cîştigătoare a Ligii Campionilor. Cele două echipe s-au întîlnit ultima dată acum două sezoane, în "sferturile" de finală ale Cupei Cupelor. Croatele au cîştigat în tur cu 32-27, dar vîlcencele s-au calificat mai departe după ce pe teren propriu au învins cu 34-21. În anul în care au cucerit trofeul, înfrîngerea din Croaţia a fost singura pentru Oltchim. "Va fi un meci foarte greu, mai greu decît la Togliatti. Podravka pierde foarte greu acasă", a declarat preşedintele Ioan Gavrilescu.

Becali, atac indirect la echipa de la care a transferat jucătorul: „Nu s-a mai antrenat așa, a făcut febră” + Fotbalistul care l-a cucerit: „Nici Mbappe nu-l scoate din echipă!”

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda