SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR / GYOR-OLCTHIM 30-28 (15-13)

Cît de aproape!

Articol de - Publicat duminica, 22 martie 2009 00:00

Vîlcencele n-au reuşit să întoarcă meciul de la Gyor şi încheie grupa a 2-a pe locul secund. În semifinale, o vor întîlni pe Hypo Viena

Ce miză mai există între două echipe care şi-au asigurat calificarea în semifinalele Ligii, cea mai spectaculoasă şi mai dură competiţie? Există. 1. ORGOLIU. 2. POZIŢIE. Sau poate invers. Cine învingea ieri între Gyor şi Oltchim încheia grupa pe primul loc şi disputa returul semifinalelor pe teren propriu. Ţintă suficientă pentru un meci încins. Aşa a şi fost.

Unguroaicele au gestionat mai bine prima repriză, chiar dacă vîlcencele au reuşit să se afle o dată la conducere, 5-4 în minutul 8, după un gol al Adinei Fiera. Gyor a avut cel mai mult 4 lungimi în faţă, 11-7 (min. 19), însă campioana României a ştiut mereu să vină din urmă. În fine, a ieşit la rampă centrul ucrainean Regina Şimkute, transferată la începutul anului. ;) Ea a înscris de 3 ori în prima parte, după acţiuni personale bine construite, şi scorul reprizei a fost 15-13 pentru Gyor.

În jumătatea secundă, Oltchim a revenit în forţă, egalînd la 17 după două goluri consecutive ale extremei dreapta Elena Avădănii. A trecut la conducere în minutul 43 şi a avut chiar şansa de a se distanţa, însă a risipit atacul. După o felie de meci în care s-a mers cap la cap, Gyorul s-a desprins din nou cînd borna cronometrului era la cifra 53. Finalul de meci în care extrema stînga Iulia Puşcaşu a marcat la foc automat n-a fost însă favorabil vîlcencelor. Maghiarele s-au impus cu 30-28 şi au cîştigat grupa a 2-a.

GYOR 30 (15)
Tomori 8, Gorbicz 8, Hornyak 4, Spiridon 4, Verten 3, Kovacsics 2, A. Herr 1
OLTCHIM 28 (13)
Puşcaşu 6, Şimkute 5, Fiera 5, Ardean-Elisei 4, Manea 3, Avădănii 3, Luca 1, Maier 1

Duel vechi în semifinale
Oltchim va întîlni, într-o dublă manşă pentru un loc în finală, echipa austriacă Hypo Niederoesterreich Viena. Ieri, cele mai valoroase formaţii din grupa 1, Viborg şi Hypo, s-au întîlnit pe terenul norvegiencelor. Nordicele s-au impus cu 33-31 dar, cum la Viena austriecele cîştigaseră cu 30-28, acestea din urmă au încheiat pe primul loc al clasamentului. Jucătoarele de la Viborg au recunoscut că nu-şi doresc o confruntare cu Oltchim. De aceea, ieri, în ultimele minute, cînd conduceau cu 33-30, au încasat un gol uşor, apoi au plimbat mingea pînă la final. Vîlcea şi Hypo au o bogată istorie în cupele europene, care se va reînnoda anul acesta în penultimul act al Ligii Campionilor.

Mihai Stoica, impresionat de fizicul unui „tricolor”: „Uitați-vă la el, poate să concureze la Mister Olympia”
Nationala
„Am imaginile!” » Furtună și DUPĂ Germania - Danemarca: „Ăsta nu e fotbal! Reguli ridicole”
Euro 2024
Edward Iordănescu a găsit formula câștigătoare pentru meciul cu Olanda » 3 schimbări în echipa de start
Nationala

Rafael van der Vaart, dialog cu GSP: „România? Mai bine întâlneam Spania sau Germania” » „Tricolorul” care l-a impresionat

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda