SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR / KRIM LJUBLJANA-OLTCHIM 35-34 (17-15)

Coşmar!

Articol de , - Publicat duminica, 01 martie 2009 00:00

Oltchim a pierdut aseară la un gol în faţa lui Krim, aşa cum se întîmplase şi pe terenul lui Buducnost

Un început prea mult marcat de emoţii al vîlcencelor aseară, la Ljubljana. Gazdele au deschis scorul prin Vergeliuk, Elisei a egalat imediat, însă slovenele au ştiut cum să ia avans: speculînd glacial erorile comise de jucătoarele lui Radu Voina. A fost 4-1 şi 5-2 pentru Krim, vîlcencele forţînd de fiecare dată apropierea. Au obţinut-o, 5-4 şi 6-5, apoi însă au pierdut iar busola. :S Apărarea prea puţin strînsă şi eficientă, cu Luminiţa Dinu într-o zonă palidă, a fost des depăşită de aruncările lui Lekici şi Damjanovici sau de reuşitele extremelor Cerar şi Oder.

Cea mai mare diferenţă, 5 goluri, 17-12, s-a înregistrat în minutul 27. Finalul de repriză întîi a consemnat însă trei lovituri consecutive ale Oltchimului şi speranţele se păstrau intacte.

Au condus, au risipit
După pauză, a urmat o jumătate de meci halucinantă. Vîlcea a egalat la 17 în minutul 33 şi a preluat pentru prima dată conducerea la borna 35 a cronometrului, după golul lui Maier. Pidpalova a mărit avantajul după o torpilă în poarta lui Stefanisin. Frustrant însă, campioana României a risipit fiecare avantaj pe care l-a luat în porţii mici. Pe rînd, Luca şi Fiera au tras echipa după ele, Luminiţa Dinu a regăsit cîteva intervenţii oportune, dar degeaba. Şansa de a se desprinde la 3 goluri s-a irosit în minutul 53, cînd era 32-30 pentru Oltchim. :O

Secunde teribile
Finalul a desăvîrşit coşmarul neputinţei. Româncele conduceau încă în minutul 58, 34-33. Două aruncări de la 7 metri transformate de Lekici, impecabilă la asemenea execuţii, au întors scorul, iar aruncarea peste poartă a Adinei Fiera, în ultimele secunde, a pecetluit rezultatul. Încă o înfrîngere la limită, ca pe terenul lui Buducnost, în prima etapă, şi situaţia Oltchimului se complică în grupa a 2-a.

Tremură în ultimele etape
Oltchim îşi păstrează şansele de calificare în semifinalele Ligii Campionilor. Egalul unguroaicelor de la Gyor la Podgorica, 26-26, le-a ajutat pe vîlcence, care au acum nevoie de un succes la cel puţin două goluri, pe 15 martie, cu Buducnost Podgorica, pe teren propriu. Krim Ljubljana trebuie să cîştige la Gyor şi la Buducnost pentru a obţine calificarea. În caz de egalitate de puncte însă cu Oltchim, Vîlcea se va califica avînd avantajul unui succes categoric în tur: 36-30.

Mihai Stoica, impresionat de fizicul unui „tricolor”: „Uitați-vă la el, poate să concureze la Mister Olympia”
Nationala
„Am imaginile!” » Furtună și DUPĂ Germania - Danemarca: „Ăsta nu e fotbal! Reguli ridicole”
Euro 2024
Edward Iordănescu a găsit formula câștigătoare pentru meciul cu Olanda » 3 schimbări în echipa de start
Nationala

Rafael van der Vaart, dialog cu GSP: „România? Mai bine întâlneam Spania sau Germania” » „Tricolorul” care l-a impresionat

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda