SPORTURI  »  HANDBAL  »  CSM BUCUREȘTI

CSM București, aproape de o rușine în Liga Națională » Rapid poate profita de pasul greșit făcut de „tigroaice”

CSM București (foto: @CSM București Facebook)

Articol de GSP - Publicat miercuri, 16 februarie 2022 22:00 / Actualizat miercuri, 16 februarie 2022 22:18

CSM București a remizat miercuri seară în Liga Națională, scor 23-23, în fața celor de la Gloria Bistrița.

Bucureștencele nu au reușit să își adjudece confruntarea de pe teren propriu, iar Rapid poate profita de acest rezultat pentru a se detașa în fruntea clasamentului.

O campioană olimpică a semnat cu Rapid
RAPID

CSM București, remiză cu Gloria Bistrița

Elevele lui Adi Vasile au mers cap la cap cu Gloria Bistrița, însă echipa vizitatoare a intrat în avantaj la pauză, scor 11-9. CSM a fost aproape de înfrângere, dar Cristina Neagu a transformat o lovitură de la șapte metri în ultimul minut al întâlnirii, restabilind egalitatea pe tabela. S-a terminat 23 egal, iar Bistrița a bifat primul rezultat pozitiv din istorie în fața celor de la CSM București.

„Tigroaicele” acumulează 35 de puncte, iar egalul o poate costa pe CSM titlul de campioană. În cazul unui succes, ocupanta primei poziții, Rapid, se poate distanța la șapte puncte în fruntea clasamentului.

10goluri a marcat Cristina Neagu, cea mai bună jucătoare a întâlnirii

Gloria Bistrița ajunge la borna 17 puncte, iar etapa viitoare se va duela pe teren propriu cu Măgura Cisnădie. De partea cealaltă, CSM va evolua la finalul săptămânii în grupele Ligii Campionilor în fața celor de la Esbjerg, duminică, de la ora 15:00.

Rapid - CSM, partida care poate decide campioana

Rapid poate face un pas decisiv în vederea câștigării campionatului săptămâna viitoare, în partida directă cu CSM. Cele două combatante se vor duela în Giulești joi, 24 februarie, de la ora 18:00.

Înfrângere cu 0-10 în Liga Campionilor pentru CSM București

CSM București a pierdut cu scorul 0-10 partida din Liga Campionilor contra celor de la Rostov. Româncele nu au mai făcut deplasarea în Rusia din cauza cazurilor de Covid. Federația Europeană de Handbal (EHF) a anunțat că partidele care nu s-au putut disputa până pe 20 februarie vor fi pierdute de echipelele din cauza cărora nu s-au susținut jocurile la data stabilită inițial.

Citește alte știri din handbal:

Schimbare de antrenor în Liga Florilor: „Pierduse vestiarul, nu mai era fericit...”
ANTRENOR
Portar de Champions League la Rapid! » „7”-le pentru participarea în cupele europene
RAPID

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!