SPORTURI  »  HANDBAL  »  CSM BUCUREȘTI - HC PODRAVKA

CSM București, victorie la pas în fața celor de la HC Podravka! Situația din grupă

Articol de GSP - Publicat duminica, 06 februarie 2022 18:46 / Actualizat duminica, 06 februarie 2022 18:48

CSM București a învins-o pe HC Podravka, scor 29-21, în runda cu numărul 12 a grupei A din Liga Campionilor la handbal feminin.

CSM București nu a avut emoții în fața ultimei clasate din grupă. Campioanele României au preluat conducerea din primul minut și nu le-au permis adversarelor să se apropie pe tabelă.

CSM București, victorie cu Podravka în Liga Campionilor

„Tigroaicele” au intrat la cabine cu un avans de 9 goluri, scor 19-10. În partea secundă, antrenorul Adi Vasile și-a permis să trimită pe parchet și jucătoarele tinere, dar victoria nu a fost nicio clipă pusă sub semnul întrebării.

Cele mai bune marcatoare din tabăra bucureștencelor a fost Emilie Hegh Arntzen și Elizabeth Omoreghie, ambele cu câte 5 goluri. S-au evidențiat și cele două portărițe. Grubisic a avut 10 parade, un procentaj de 50%, iar Wester a scos 9 mingi din 20 de aruncări.

CSM București, cu gândul la fazele eliminatorii din Liga Campionilor

„Tigroaicele” ajung la 14 puncte în grupă și își consolidează poziția a 5-a. Sunt sigure de calificarea în faza eliminatorie. Primele două clasate merg în „sferturi”, următoarele 4 în „optimi”.

Clasamentul grupei A din Liga Campionilor la handbal feminin

CSM București – HC Podravka 29-21

CSM București se impune, scor 29-21!
min. 42: Andreea Ailincăi pivotează superb și aruncă din cădere. 23-12
min. 41: Elizabeth Omoregie ia o acțiune pe cont propriu și punctează. 22-12

A început repriza secundă!

Final de prima repriză. CSM București conduce cu 19-10!
min. 29: Revenită după minute bune de odihnă, Neagu aruncă devastator, aproape de vinclu. 18-10
min. 24: Tânăra Diana Finaru punctează pe contraatac și îi provoacă un nou time-out în tabăra adversă. 15-8
min. 22: Omoregie aruncă puternic, de la peste 10 metri! 13-8
min. 16: Antrenorul celor de la Podravka cere timp de odihnă. 9-5
min. 13: Omoregie marchează cu același procedeu, pătrundere rapidă și aruncare în stânga portarului. 7-5
min. 9: Dembele plutește superb din extremă și înscrie cu o aruncare cu podeaua. 4-2
min. 4: Omoregie găsește un spațiu în defensiva adversă, pătrunde și marchează. 2-0
min. 1. Grubisic începe meciul cu o paradă de excepție. 0-0

A început partida! Podravka are primul atac.

Prima reacție a Simonei Halep, după ce i-a concediat pe Daniel Dobre și Adrian Marcu: „Vreau să-mi asum asta”