SPORTURI  »  HANDBAL  »  PRELIMINARIILE CM 2017

Debut strîmb » Naționala de handbal masculin a României a pierdut meciul cu Austria din preliminariile CM

Articol de - Publicat miercuri, 04 noiembrie 2015 22:20

România a început cu stîngul grupa de calificare pentru play-off-ul Campionatului Mondial din Franța 2017. ”Tricolorii” au pierdut la Viena, contra Austriei

"Cu ei ne batem pentru locul 1", spunea portarul Mihai Popescu, goal-keeperul României, înainte de meci. Și partida de miercuri seara, de la Viena a arătat asta.

"Tricolorii" au început bine partida, au arătat multă determinare în primele 19 minute, în momentul în care antrenorul islandez Patrekur Jóhannesson a cerut time-out! Tabela indica egalitate perfectă, 7-7. Au urmat însă șapte minute de secetă pentru naționala noastră care a încasat cinci goluri consecutive. Austria a intrat la cabine cu un avantaj de 4 lungimi: 13-9.

Repriza a doua a continuat cu Austria în prim-plan. Românii au greșit mult, au irosit mingi ușoar, iar gazdele s-au distanțat la 22-14 în minutul 42. Diferența s-a păstrat pînă cu zece minute înainte de final. În ultimele minute însă, apărarea avansată a tricolorilor a dat roade, Mihai Popescu a apărat excelent, iar diferența a scăzut constant. Nu mai era însă timp de surprize.

S-a încheiat 27-24, iar totul se va decide probabil în meciul retur, pe 14 ianuarie 2016, la Baia Mare, pentru că e greu de crezut că celelalte două echipe ale grupei, Italia și Finlanda, vor putea ridica pretenții. În celălalt meci al grupei, Italia a trecut de Finlanda cu 27-19.

România va juca duminică, la Călărași, contra Italiei, de la ora 18:00.

Austria 27
Bilyk 6, Weber 6, Frimmel 5, Max Hermann 3, Alex Hermann 2, Wagner 2, Schmid 2, Bozovici 1. Antrenor: Patrekur Jóhannesson

România 24
Ghionea 8, Csepreghi 6, Fenici 3, Sadoveac 3, Grigoraș 2, Novanc 1. Antrenor: Aihan Omer

Notele GSP după meciul unei generații: „Ciudat să vedem decarul în bandă, dar Iordănescu a simțit bine!”
Nationala
Gică Hagi, exuberant după calificarea României în optimi la Euro 2024: „Cred că e posibil orice acum”
Nationala

Dan Șucu nu se oprește! Transfer la Rapid direct de la naționala României, în ziua meciului decisiv cu Slovacia

L'Equipe, reacție incredibilă despre România, posibila adversară a Franței la Euro: „Implacabilă, să se neutralizeze reciproc”