SPORTURI  »  HANDBAL  »  EHF EUROPEAN LEAGUE

Dunărea Brăila ratează dramatic, la 7 metri, bronzul din EHF European League, după ce revenise de la minus 7 goluri în repriza a doua!

Handbalistele de la Dunărea Brăila, dezamăgite după înfrângere Foto: EHF

Articol de - Publicat duminica, 12 mai 2024 18:03 / Actualizat duminica, 12 mai 2024 18:42

HC Dunărea Brăila a pierdut în fața celor de la Neptunes Nantes, după executarea aruncărilor de la 7 metri, în meciul de bronz din Final Four. La capătul timpului regulamentar fusese 32-32, echipa română recuperând formidabil de la 19-26.

Meciul pentru bronz, cel al dezamăgirilor după prima zi, le-a opus pe Dunărea Brăila și Neptunes Nantes, învinsele din semifinale.

Echipa română cedase în fața altui team tricolor, Gloria Bistrița, și o făcuse la scor, 26-37, în timp ce franțuzoaicele au trăit pe viu coșmarul de a fi condus tot meciul, doar pentru a pierde calificarea în finală în ultimul minut în fața lui Storhamar, 27-28.

Nantes era singura echipă care mai fusese prezentă în Final Four al EHF European League, la prima ediție a acestui format, cea din 2021, pe care au și câștigat-o la Baia Mare, 36-31 în finala cu Siofok.

Pentru Brăila, experiența europeană din acest sezon este unică, echipa română având drept cel mai bun rezultat o semifinală în fosta Challenge Cup, actuala EHF European League, în sezonul 2007-2008.

Simona Halep și-a aflat adversara din primul tur de la Paris: „Sper să pot juca un tenis bun, așa cum am mai făcut-o în trecut”
WTA 125 TROPHEE CLARINS

Și-au dorit și au realizat mult mai mult în acest an, într-o competiție de la următorul nivel superior, însă în meciul pentru locul al treilea au fost aproape tot timpul în urma celor de la Neptunes Nantes.

Echipa franceză, avându-le în componență pe campioanele mondiale Tamara Horacek, Lena Granveau și Onacia Ondondo, a luat un start rapid, după ce Dunărea deschisese scorul prin Kanaval. A fost singura dată când a condus în prima repriză, în timp ce adversarele au înșirat golurile și din centru, și de pe extremă, distanțându-se până la 7-2 în minutul 9.

Acolo s-a produs o reacție a handbalistelor de la Dunărea, trei goluri la rând cu Araujo și Kanaval, însă, până la urmă, s-au putut apropia doar la o diferență minimă de 2 goluri, 8-10, întreținând o flacără de speranță.

La pauză a fost 10-14, diferență cu care Brăila a fost condusă și cu o zi înainte de Bistrița.

Dunărea Brăila, răstunarea de pe final

Partea a doua a curs în aceleași coordonate. Din păcate pentru ea, Dunărea nu s-a putut baza la un nivel dorit pe experimentatele Liscevic, Gonzalez, cu evoluții șterse și multe greșeli, sau Jezic, care jucase bine cu o zi înainte, dar a resimțit parcă oboseala ritmului rapid impus de Nantes.

Franțuzoaicele s-au dus până la 7 goluri, 23-16, mai târziu 26-19, dar Brăila nu a cedat și asta îi onorează evoluția în primul ei Final 4 din istorie. Din adâncurile dezamăgirii, cu Elena Șerban reușind intervenții excelente, cu o apărare mai decisă, capitalizând și căderea adversarelor, evoluând bine în situația de 7 contra 6, Dunărea a venit la un gol.

Să fie posibil? Incendiar final! Gonzalez își găsește aruncarea letală pentru 30 egal în minutul 57, iar Jezic își pune echipa în față pentru prima oară după 58 de minute! A mai condus Brăila cu 33-32, după reușita lui da Rocha, dar se încheie 33-33, în țipetele și aplauzele suporterilor brăileni, dar și ale celor bistrițeni, care au venit să încurajeze echipa română.

Urmau aruncările de la 7 metri. Suspans mai mare? Imposibil!

Loteria de la 7 metri

Și după prima serie de cinci execuții, fără greșeală și de o parte, și de alta, se trece la următoarea. Cine ratează suferă. Și, din păcate, Jelena Zivkovic, cea care deschisese prima tură, trimite în palma dreaptă a portarului advers, apoi Dupuis transformă.

Ce dezamăgire pentru Dunărea, după revenirea fantastică din repriza secundă... Atât de aproape de o performanță și mai sclipitoare în EHF European League. Rămâne însă cu experiența inedită și cu gândul de a reveni mai puternică în sezonul viitor.

Cum s-au executat aruncările de la 7 metri

Dunărea: Zivkovic, Gonzalez, Quintino, Da Rocha, Liscevic, Zivkovic ratare

Nantes: Dupuis, Horacek, Sajka, Stromberg, Fauske, Dupuis

Rezumatul meciului Dunărea Brăila - Neptunes Nantes

Surpriza zilei la Roma: Novak Djokovic, eliminat  în două seturi de semifinalistul de la București!
ATP ROMA
Surpriza zilei la Roma: Novak Djokovic, eliminat în două seturi de semifinalistul de la București!
Luptătorii români, 3 bilete pentru Paris la ultimul turneu de calificare » Alexandra Anghel a ratat la limită prezența olimpică
LUPTE / TURNEU CALIFICARE

Supercupa FCSB - Corvinul Hunedoara nu se mai joacă pe 6 iulie » Mihai Stoica a făcut anunțul: „E un avantaj”
Cupa Romaniei
Cristiano Ronaldo a decis! Pentru ce echipă va evolua în sezonul viitor, după dezamăgirea trăită aseară la Al Nassr

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring