SPORTURI  »  HANDBAL  »  CM FEMININ

Florentin Pera, tăios după victoria cu Japonia: „Lor le oferim această victorie!”

Florentin Pera (44 de ani), selecționerul naționalei de handbal feminin a României, a analizat victoria obținută în fața Japoniei, scor 32-28, una care păstrează șanse la calificarea în „sferturile” Campionatului Mondial.

Articol de - Publicat sambata, 09 decembrie 2023 20:03 / Actualizat sambata, 09 decembrie 2023 20:04

• Pentru a se califica în sferturile de finală, România trebuie să învingă Polonia în ultima rundă, iar Danemarca să nu obțină mai mult de un punct în disputele cu Polonia și Germania.
  • „Tricolorele” ar avea 6 puncte, la fel ca Polonia, dar ar fi avantajate de meciurile directe
  • România - Polonia se joacă pe 11 decembrie, de la ora 19:00, liveTEXT pe GSP.ro.

Florentin Pera și-a felicitat elevele pentru modul în care au depășit eșecul cu Germania. Selecționerul a avut și un mesaj dur pentru detractori.

WOW! Cine e handbalista-fotomodel care rupe plasele la Campionatul Mondial: locul 2 în clasamentul marcatoarelor
CM feminin

Florentin Pera, după România - Japonia 32-28

„Sunt foarte mulțumit de faptul că într-un timp atât de scurt am reușit să trecem peste meciul cu Germania. Asta arată că avem în componență fete minunate, de caracter, care nu au cedat luptei.

Astăzi am arătat un handbal foarte bun. Cred că ne-am apropiat de jocul cu Serbia ca implicare, dorință, ca eficiență. Am avut o apărare excelentă, dârză, compactă, având în vedere că Japonia a învins Danemarca.

Haideți să vedem realitatea. Japonia este o echipă foarte bună. O echipă care a jucat de la egal la egal cu Germania, a pierdut în ultimele secunde. Cu Polonia au pierdut pe fondul a cinci ratări de la 7 metri. Puteau să aibă practic mult mai multe puncte în momentul de față”, a spus Florentin Pera, potrivit Fanatik.

Vreau să felicit toate jucătoarele. Au luptat ca o echipă din toate punctele de vedere. Am găsit soluții foarte bune, Eliza a avut o zi excepție, cred că și schimbările au fost inspirate și în final am încheiat în teren cu trei centri, în condițiile în care și Crina Pintea s-a accidentat”
- Florentin Pera

Mesajul lui Florentin Pera pentru suporterii naționalei României

„Le oferim această victorie suporterilor care au făcut acest efort să vină până în Danemarca să ne susțină, cât și celor de acasă care ne-au sprijinit din fața televizoarelor. Totodată vreau să dedic această victorie tuturor oamenilor care au crezut cu adevărat în noi și care au fost și în momentele dificile și nu sunt suporteri de rezultat.

Eu cred că o echipă națională ar trebui sprijinită până în finalul competiției. Suporterii adevărați și sinceri, care iubesc cu adevărat România susțin și în momentele grele, nu numai la victorie.

Eu pentru acești oameni și pentru cei dragi de acasă le-am spus și fetelor că trebuie să luptăm până la finalul Campionatului Mondial. Nu a fost deloc un traseu ușor”, au fost concluziile lui Pera, potrivit sursei citate.

VIDEO. Rezumatul meciului România - Germania, cel care a curmat visul „tricolorelor” la Campionatul Mondial de handbal feminin

Incredibil! Eșecul suferit în urmă cu un an blochează drumul României spre Jocurile Olimpice
CM feminin
Un nou meci, o nouă surpriză! Naționala spulberată de România a reușit a doua victorie consecutivă la Campionatul Mondial