SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA-NORVEGIA 33-35

Gol valabil anulat, forţare la ultima fază! Arbitrii sloveni au protejat Norvegia în semifinala cu România

Arbitrii Lah şi Sok au oficiat de cinci ori la meciurile Norvegiei la CM din Danemarca // Foto: Marius Ionescu

Articol de - Publicat duminica, 20 decembrie 2015 00:00

În prelungiri, dar şi pe parcursul semifinalei cu Norvegia, arbitri sloveni Lah şi Sok au protejat campioana olimpică şi europeană cu deciziile lor.

În minutul 50,România conducea cu 23-22. Neagu s-a înălţat, a trimis mingea fulgerător în bara transversală. Balonul a lovit podeaua, dar arbitrii au făcut semn că nu a fost gol. Relurile i-au contrazis. Mingea intrase în poartă. S-ar fi făcut 24-22! Aşa, Skogrand a plecat pe contraatac şi s-a făcut 23-23.

Asta şi pentru că, deşi hotărîse să introducă arbitrajul video legat de astfel de faze, IHF a renunţat la idee după o greşeală incredibilă a unor oficiai, la partida Coreea de Sud-Franţa. Mingea intrase şi atunci în poartă, dar oficialii nu au văzut! Deşi era voba de 40 de centimetri! Şi ce a făcut IHF? A scos proba video, să nu mai fie scandaluri!

În prelungiri, în minutul 70, cu 11 secunde înainte de finalul celei de-a doua reprize de prelungiri, Skogrand a făcut o forţare clară, fault la Neagu, dar arbitrii au acordat 9 metri pentru Norvegia. Asta după ce nu ameninţaseră cu pasiv nici jocul norvegiencelor, care nu atacau poarta, ci trimiseseră pase spre înapoi.

Tehnicianul suedez Tomas Ryde a spus la televiziunea daneză TV2, în direct, că "la acest Campionat Mondial, este incredibil ce au făcut aceşti arbitri sloveni! Nu este bine pentru handbalul feminin".

"Tricolorele" au spus şi ele, chiar dacă nu direct, pentru că nu au voie, că ar fi putut juca o săptămînă şi nu ar fi putut cîştiga cu un asemenea arbitraj. "E frustrant. Ne-am săturat să ne felicite lumea şi să e spună că noi sîntem cîştigătoarele morale", au mărturisit româncele.

Buricea, cel mai vehement

Un jucător care a simţit pe pielea sa cum e să pierzi un meci pe mîna arbitrilor. E vorba de fostul internaţional George Buricea, extrema stînga de la Constanţa.

"Păcat! Fetele au fost extraordinare! Dar, ca întotdeauna, intervin arbitrii! La un meci atît de echilibrat nu este nevoie decît de 2-3 mingi! Iar cea mai importantă a fost la final. Forţare mai clară ca la final nu există!!! Şi? Ştiţi ce spun jigodiile astea: dă tu gol cînd ai ocazii şi lasă-ne pe noi! Nu mă, fluieră tu corect şi lasă antrenorul să-mi explice cum să dau gol! Din păcate, de cele mai multe ori ei decid şi nu ai ce să le faci! Felicitări fetelor, sînteţi magnifice!", a fost mesajul lui George Buricea pentru naţionala României.

5 meciuri ale Norvegiei!

Slovenii Bojan Lah şi David Sok au arbitrat nu mai puţin de cinci meciuri ale Norvegiei la Mondialul din Danemarca. E un record greu de egalat. În nici un sport de echipă, la un Campionat Mondial, nu s-a mai întîmplat aşa ceva. Danezii, care nu-i suportă pe norvegieni, i-au ironizat pe aceştia şi au spus că s-a blocat "maşina de delegări".

Norvegia e echipa cea mai susţinută din lumea handbalului feminin. Asta şi pentru că marii sponsori ai Federaţiei Internaţional de Handbal (IHF) vin din Norvegia.

"Au fost cîteva faze în care am fost dezavantajaţi de arbitri, consider că nu e la locul lui să se nominalizeze aceeaşi brigadă pentru o echipă în două meciuri consecutive"
Alexandru Dedu, preşedinte FRH

"Arbitrajul îndoielnic în prelungiri!!! BRAVO FETELOR!!! Pentru noi sînteţi învingătoare!!!"
Mesajul antrenoarei Carmen Amariei pe facebook

"Sigur ca sîntem dezamăgiţi de anumite decizii ale arbitrilor. În ultimele zece minute din joc mi-au tremurat picioarele si am rămas un pic cu un gust amar pentru fete, dar jocul a fost senzaţional, de excepţie, din primul minut pînă în ultimul"

România-Norvegia 35-33DP

Becali, atac indirect la echipa de la care a transferat jucătorul: „Nu s-a mai antrenat așa, a făcut febră” + Fotbalistul care l-a cucerit: „Nici Mbappe nu-l scoate din echipă!”

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda