SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR / GYOR-LARVIK 23-22 (ÎN TUR: 24-21)

Gyor, în sfîrşit! » Unguroaicele au cîştigat Liga Campionilor, după şapte finale pierdute în cupele europene

Articol de - Publicat duminica, 12 mai 2013 00:00 / Actualizat sambata, 11 mai 2013 21:40

Maghiarele şi-au văzut visul împlinit. Au cîştigat ieri Liga Campionilor. Singura echipă care a învins Gyorul în actuala ediţie a fost Oltchim

După şapte finale pierdute în cupele europene, inclusiv două de Liga Campionilor, Gyor a reuşit să-şi vadă visul cu ochii. Gyorbicz şi compania au cîştigat ieri cel mai preţios trofeu european.

Era de aşteptat. După ce a învins în manşa tur a finalei, în Norvegia, 24-21 cu Larvik, Gyor nu mai putea rata încă o dată trofeul. 5.500 de suporteri au umplut Veszprem Arena şi au aşteptat cu emoţii trecerea celor 60 de minute. Campioana Ungariei a început lansat, a condus cu 9-2 şi a avut 13-8 la pauză. Nimic nu se mai putea opune.

Nordicele nu au cedat însă. Au revenit extraordinar şi au egalat cînd mai erau 100 de secunde de joc: 22-22. Prea puţin însă pentru a reface cele trei goluri cu care pierduseră acasă. Mai mult, antrenorul Ambros Martin a solicitat time-out şi le-a cerut fetelor să cîştige. L-au ascultat, Gorbicz a marcat din 7 metri şi a adus a 15-a victorie a sezonului în această ediţie, record absolut!

Singura echipă care a reuşit să învingă Gyorul a fost Oltchim: 25-24, chiar la Veszprem. Ce folos? Nu a fost de ajuns pentru calificarea în finală, după ce unguroaicele cîştigaseră la Bucureşti, 24-22. "We are the Champions" a răsunat la Veszprem. Blestemul finalelor pierdute pare să se fi încheiat.

Vîlcencele nu s-au uitat la finală
"Galacticele" de la Vîlcea nu s-au uitat la finală. Eliminate în semifinale de unguroaicele de la Gyor, jucătoarele de la Oltchim au jucat ieri meciul de campionat cu Brăila şi erau în autocar, în drum spre casă, la ora meciului. Nu s-au oprit pe drum să vadă disputa. "Ce rost mai avea? Cîştigătoarea se ştia! Rămînem cu satisfacţia că am fost singura echipă care le-a bătut şi cu faptul că au recunoscut că adevărata finală a fost dubla contra Oltchimului, din semifinale!", a declarat preşedintele Oltchimului, Petre Berbecaru.

Becali, atac indirect la echipa de la care a transferat jucătorul: „Nu s-a mai antrenat așa, a făcut febră” + Fotbalistul care l-a cucerit: „Nici Mbappe nu-l scoate din echipă!”

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda