SPORTURI  »  HANDBAL  »  HCM ROMAN-JOLIDON CLUJ 26-23

Mai greu decît în Ligă » Jolidon a pierdut la Roman, deşi a condus cu şase goluri la un moment dat

Senocico nu a reuşit decît 3 goluri, după ce la Ljubljana înscrisese de opt ori // Foto: Lorand Vakarcs

Articol de - Publicat joi, 18 octombrie 2012 00:00 / Actualizat miercuri, 17 octombrie 2012 20:30

Deşi a condus cu şase goluri la Roman, Jolidon a fost învinsă. Nori negri pentru vicecampioana României, care sîmbătă primeşte vizita Gyorului.

Meciul de debut în Liga Campionilor, reuşit duminică la Ljubljana, în compania Krimului, pierdut la limită, 27-28, le-a stors de puteri pe clujence.

Vicecampioana României a clacat ieri, în campionat, în meciul de la Roman, deşi după primele 40 de minute părea că victoria va fi una fără probleme.

Tivadar, Dincă, Vădineanu, Senocico şi celelalte ardelence au primit o replică extraordinară din partea moldovencelor. HCM Roman a condus cu 5-3 şi 7-5, dar Jolidon a pus lucrurile la punct. A egalat la 7, a trecut apoi în avantaj, 12-8, şi a intrat la cabine cu trei lungimi înainte: 13-10.

După pauză, situaţia a fost şi mai bună pentru vicecampioana României, care s-a desprins la 16-10 în minutul 36 şi avea patru goluri avans, 19-15 în minutul 40. Drumul cu autocarul Ljubljana-Cluj şi apoi Cluj-Roman s-a resimţit apoi. Au urmat 11 minute fără gol şi opt goluri primite consecutiv!

Antrenorul Covaciu a încercat resuscitarea elevelor sale, dar în zadar. Bateriile nu erau reîncărcabile sau cel puţin nu într-un timp aşa scurt. Roman a defilat spre victorie, venită în cele din urmă la trei goluri distanţă: 26-23.

Teama de Gyor
Înfrîngerea de la Roman nu le pică deloc bine clujencelor, mai ales că sîmbătă, în etapa a doua din grupa B a Ligii Campionilor, Jolidon întîlneşte pe teren propriu pe finalista ultimei ediţii, ETO Audi Gyor.

Principala favorită la cîştigarea trofeului, Gyor vine pentru prima dată la Cluj, pînă acum întîlnind, în România, doar pe Oltchim şi Zalău. Clujencele mizează pe o sală plină, cu 3.000 de fani, dar şi aşa, va fi foarte greu pentru ardelence să treacă de superteamul ungar.

Becali, atac indirect la echipa de la care a transferat jucătorul: „Nu s-a mai antrenat așa, a făcut febră” + Fotbalistul care l-a cucerit: „Nici Mbappe nu-l scoate din echipă!”

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda