SPORTURI  »  HANDBAL  »  DANEMARCA-ROMÂNIA 26-21

Nu avem rezerve » România a pierdut al doilea amical în faţa Danemarcei, 21-26

Aurelia Brădeanu a jucat aseară 53 de minute // Foto: Raed Krishan

Articol de - Publicat luni, 25 noiembrie 2013 00:00 / Actualizat duminica, 24 noiembrie 2013 22:18

România a pierdut şi al doilea meci în faţa danezelor, dar Tadici le-a menajat pe Neagu, Nechita, Perianu. Şi aşa, "tricolorele" au rezistat 52 de minute.

Sîmbătă, România a condus 42 de minute, dar a pierdut 22-23. Ieri, Danemarca a avut mai puţine emoţii, a cîştigat cu 26-21, dar România nu le-a avut pe teren pe Neagu, Nechita sau Perianu. Elisei a jucat şi ea puţin.

"Nu m-a interesat rezultatul. Am vrut să mă edific înaintea Mondialelor pe cine mă pot baza. Le felicit pe fete pentru spiritul de luptă. Am pierdut pentru că am primit nouă goluri în superioritate numerică, pe faza de apărare", a declarat Tadici.

Nechita nu a jucat nici un minut, Perianu a stat în teren şase minute, iar Neagu a intrat să execute doar trei aruncări de la 7 metri, ratînd una.

România a stat aproape de Danemarca 52 de minute. Era 19-18 cu opt minute înainte de final. "Nu dau vina pe arbitri, dar am avut, pe final, şi trei aruncări de la 7 metri nedate de arbitri. Era normal, pe undeva, ca gazdele să fie ajutate", a adăugat Tadici.

Pentru România au marcat Ciuciulete 4 goluri, Marin 3, Manea 3, Dincă 2, Neagu 2, Brădeanu 2, Zamfir 2, Chiper 2, Elisei 1.

Refacere la munte
Româncele se întorc azi în ţară. Vor pleca direct la Cheile Grădiştei, pentru un cantonament de refacere de patru zile. Vineri echipa va merge în Franţa, unde va participa la un turneu alături de Japonia, Tunisia şi ţara gazdă.

12 zile au mai rămas pînă la debutul Mondialului din Serbia. România face parte din grupă cu Ungaria, Germania, Cehia, Tunisia şi Australia

Fosta gimnastă Ana Porgras, triunghi amoros la Survivor? Ce dezvăluiri face câștigătorul: „Mi-a propus un joc”
Stiri extrasport
„Tricolorul” pe care Cornel Dinu îl consideră un intrus la Euro: „Nu știu de ce mizează în continuare pe el”
Nationala
3 lucruri cu care nu s-a putut acomoda camerunezul sosit de 3 ani în România: „Vă spun ce aș schimba”

Rafael van der Vaart, dialog cu GSP: „România? Mai bine întâlneam Spania sau Germania” » „Tricolorul” care l-a impresionat

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda