SPORTURI  »  HANDBAL  »  HANDBAL / CM / ROMÂNIA-CUBA 39-28 (21-15)

Previzibil

Articol de - Publicat duminica, 25 ianuarie 2009 00:00

România şi-a confirmat statutul de favorită în meciul cu formaţia Cubei, învingînd cu o diferenţă de unsprezece goluri

"Tricolorii" trimişi de înfrîngerea cu Slovacia în eşalonul doi al Campionatului Mondial din Croaţia au început dezamăgiţi :(primul meci din campania pentru locul 13.  Adversara de ieri a României, Cuba a condus cu patru goluri în primele minute. Abia în minutul cinci, Rareş Jurcă a fost cel care a spart şirul de ratări ale elevilor lui Aihan Omer, marcînd primul gol în plasa sud-americanilor. Egalarea s-a produs în doar cîteva minute. :)Din acel moment nu s-a mai pus problema învingătoarei, ci a diferenţei de scor. La pauză ea a fost de şase goluri.

Cu cele două puncte conturate, în repriza a doua românii au mai închis ochii la contraatacurile cubanezilor, dar au pus în continuare goluri pe tabela de marcaj. Valentin Ghionea a înscris în această partidă  cele mai multe goluri ale sale într-un meci, 12,  ;)la acest Campionat Mondial. Scorul final al partidei a fost 39-28. În prima grupă de la Pula, România mai are de jucat cu Kuwait-ul, azi, de la ora 18:00 (în direct TVR 2), şi mîine, cu Spania, partidă care va trimite România fie în meciul pentru poziţile 13-14, fie în cel pentru locurile 15-16.

România 39 (21)
Ghionea 12, Pîrîianu 6, Petrea 5, Timofte 4, Georgescu 3, Jurcă 3, Cozma 3, Buricea 2 Nicolae 1

Cuba 28 (15)
Turino  6,Carol 6, Cuni 5, Fernandez 3, Tomasen 3, Rodriguez 1,  Robles 2,  Amador 1, Rios 1

Becali, atac indirect la echipa de la care a transferat jucătorul: „Nu s-a mai antrenat așa, a făcut febră” + Fotbalistul care l-a cucerit: „Nici Mbappe nu-l scoate din echipă!”

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda