SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA NATIONALĂ

Reveniri de senzație pentru Buzău și Brăila în etapa a 4-a a Ligii Florilor. Surpriză enormă reușită de Slatina!

Roxana Beșleagă (Activ Ploiești) FOTO Dan Potor

Articol de - Publicat duminica, 01 noiembrie 2020 21:16 / Actualizat duminica, 01 noiembrie 2020 22:32

Buzăul a învins Craiova (25-24), de la 9-16 la pauză, iar Brăila a trecut de Rapid după 10-14 la pauză (22-21). CSM București a rămas singura echipă cu punctaj maxim după patru etape

Scenariu demn de Alfred Hitchcock în disputa dintre SCM Craiova și Gloria Buzău. Echipa antrenată de selecționerul Bogdan Burcea a condus cu 16-9 la pauză, dar s-a văzut egalată în minutul 45, la 18! Finalul a fost unul incredibil, cu cele două echipe preluând pe rând conducerea. Și ca dramatismul să fie maxim, în ultima secundă, Craiova a ratat o aruncare de la 7 metri, prin Alexandra Andrei! Gloria Buzău s-a impus astfel cu 25-24, un meci pe care craiovencele l-au considerat terminat după 30 de minute. Meciul extremelor, Ana Maria Iuganu marcând de 12 ori pentru Buzău, iar Cristiana Nica de 8 ori pentru Craiova.

Același dramatism și la Dunărea Brăila-Rapid. Giuleștencele au condus 57 de minute, ultima dată cu 21-20. A primit două goluri pe final și au ratat toate punctele! Asta după ce echipa pregătită de Carmen Amariei a avut 14-10 la pauză și 5 goluri avantaj în repriza secundă.

Slatina a oprit Bistrița

Duminică a fost ziua surprizelor la Sf. Gheorghe, în etapa a 4-a a Ligii Florilor. Cea mai mare dintre ele a furnizat-o CSM Slatina. Echipa Victorinei Bora a reușit să treacă de Gloria Bistrița și nu oricum, ci de o manieră foarte clară, 26-21. Oltencele au condus de la un capăt la altul, având un trio în zi mare: Adina Cârligeanu 6 goluri, Oana Chitacu 8 și Luciana Popescu 7. Bistrițencele au prins o zi pe care trebuie să o uite cât mai repede.

CSM București rămâne singura echipă cu punctaj maxim după 4 etape, asta după ce Vâlcea și Bistrița s-au încurcat. Echipa lui Adi Vasile a trecut clar de HC Zalău, echipa în fața căreia pierduse în sezonul trecut! CSM a început tare din start, a condus cu 9-2, și nu a mai lăsat loc de surpriză. S-a terminat 28-21, Zalăul lui Tadici reușit performanța de a termina a doua repriză la egalitate, 14-14.

Prima victorie din istorie

Activ Prahova Ploiești a reușit prima victorie din istorie în Liga Națională. Nou-promovata pregătită de Florin Ciupitu a trecut de U Cluj Napoca, echipă care era considerată mare favorită. Prestațiile ardelencelor de la Sf. Gheorghe arată că și în acest sezon Clujul se va bate la retrogradare.

Clasament: 1. CSM București 12, 2. Minaur Baia Mare 10p, 3. SCM Rm. Vâlcea 9p

Fosta gimnastă Ana Porgras, triunghi amoros la Survivor? Ce dezvăluiri face câștigătorul: „Mi-a propus un joc”
Stiri extrasport
„Tricolorul” pe care Cornel Dinu îl consideră un intrus la Euro: „Nu știu de ce mizează în continuare pe el”
Nationala
3 lucruri cu care nu s-a putut acomoda camerunezul sosit de 3 ani în România: „Vă spun ce aș schimba”

Rafael van der Vaart, dialog cu GSP: „România? Mai bine întâlneam Spania sau Germania” » „Tricolorul” care l-a impresionat

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda