SPORTURI  »  HANDBAL  »  CM DE HANDBAL

România a condus cu 13-11, dar la final Croaţia a luat cele două puncte cu 27-21 » O repriză de vis

Articol de - Publicat sambata, 15 ianuarie 2011 00:00

"Tricolorii" au condus-o la pauză cu 13-11 pe Croaţia, dar la final vicecampioana mondială s-a impus cu 27-21 în primul meci al României din Suedia

Primele 30 de minute de la Campionatul Mondial din Suedia au fost de vis pentru elevii lui Vasile Stîngă. Au condus pe vicemcapioana mondială de la un capăt la altul al primei reprize. Nouă minute, Mihai Popescu şi colegii săi le-au spus croaţilor: "Pe aici nu se trece!". Atacul a mers şi el construit de mîinile lui Stamate, Fenici, Florea, Ghionea, Novanc. Ivano Balici a fost cel care a trimis primul mingea în poarta românilor, la 3-0. După nouă minute. Chiar şi aşa gluma, se îngroşa pentru Croaţia.

Golurile se adunau în partea de tabelă a românilor. 4-1, 5-1, 6-2. S-au trezit şi ei, dar nu îndeajuns de mult pentru a egala. Au fost înurmă la un gol, însă pînă la pauză au alergat în spatele handbaliştilor din România. Dacă totul s-ar fi terminat aici!

La numai patru minute de la  începerea celei de-a doua felii a meciului, scorul a devenit 14-14. Dar nu aici s-a produs desprinderea. Chiar dacă adversarii înscriau, românii replicau. S-au tot adunat goluri şi croaţii s-au dus mai întîi la un gol, apoi la două, pînă s-a ajuns la cinci. Era minutul 48. "S-a încheiat cumva meciul? Mai sînt 12 minute. Jucaţi! Fiţi atenţi şi nu mai greşiţi", le-a spus Vasile Stîngă. Dar finalurile de meci nu sînt o specialitate românească. Aici croaţii s-au desprins. Scorul final a fost 27-21 . A fost doar primul meci. Mîine, "tricolorii" au din nou un meci tare, cu Danemarca.